Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SON DAKİKA | ByLock’un lisans sahibi David Keynes hakkında en yeniuç

FETÖ’nün şifreli havadisleşme programı ByLock’un lisans sahibi olan ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanan David Keynes, gönüllü gelip bilgi vermesi gerekçesiyle ceza verilmesine konum olmadığına en yeniuç verildi.

david-keynes-hakkinda-karar-1_9662_dhaphoto3

BERAATİNİ İSTEDİ

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık David Keynes (Alpaslan Demir) katıldı. Amerikan İstanbul Konsolosluğu temsilcileri de duruşmzamani takip etti. Duruşma savcısı, “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7 buçuk yıldan 15 yıla görecek şekilde hapis ve etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını talep ettiği mütalaasını tekrar etti.

Son savunması sorulan David Keynes, “Eski savunmalarını tekrar ederim. Beraatımı talep ediyorum” dedi. Mahkeme Başkanı, sanık Keynes’e hakkında ceza verilmesi halinde hükmün açıklanmasını geri bırakma hükümlerinin uygulanmasını isteyip istemediğini sordu. Keynes de uygulanmasını kabul ettiğini belirtti. Keynes en yeni sözünde de beraatini istedi.

“CEZASIZLIK YASASINI YERİNE GETİRMİŞTİR”

Keynes’in avukatı Abdurrahman Bayramoğlu ise “Müvekkilim özü isteğiyle gelip ifade verdi. Genç bir öğrenciyken gazeteci Hikmet Çetinkaya’ya ulaşarak örgüt hakkında bildiklerini anlatmıştır. Örneğin askeri okul sınavlarının örgüte önceden ulaştırıldığı gibi bilgileri anlatıyor. Örgüt onu uzaklaştırıyor. Daha zaman en yenira da teslim olarak yine hepsini kapsayan bildiklerini anlatmıştır. Sürekli devlete bildiklerini anlatma meselesunda TCK’nin etkin pişmanlık hükümlerinin cezasızlık yasasını tam anlamıyla konumine getirmiştir. Bir hukukçu olarak ceza verilirse, verilen bilgilere rağmen örgüt üyeliğinden etkin pişmanlık hükümleri kimseye uygulanmıyor diye düşünürüm. Kendisi hakkında ceza verilmesine konum olmadığını düşünüyorum” diye meseleştu.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Mahkeme heyeti, sanık hakkında FETÖ/ PDY Silahlı Terör Örgütü’ne üye olmak suçundan dava açılmışsa da dosya kapsamında sanığın ABD’den özüliğinden gönüllü olarak geldiği anlaşıldığından ve sanığın örgütün yapısı ve faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar ile ilgili yeterli mahiyette bilgi verdiği kabul edildiğinden TCK’nin 221/3,4 maddeleri dikkatnca hakkında ceza verilmesine konum olmadığına en yeniuç verildi. Heyet, sanık hakkında 1 yıl süreyle denetimli serbestlik uygulanmasına da hükmetti. Sanık hakkında adli kontrol tedbirlerinin bu en yeniuç kesinleştiğinde kettirılmasına en yeniuç verildi.

“BEKLEDİĞİMİZ BİR KARARDI”

Duruşma çıkışında basın mensuplarının soruları üzerine David Keynes, “Böyle bir en yeniuçı herkes bekler. Amerika’ya iki 7 gün içinde döneceğim” dedi. Avukatı Abdurrahman Bayramoğlu da “Beklediğimiz bir en yeniuçdı. Kendisinin devlete örgüt hakkında bildiklerini anlatması karşısında ceza yasası zaten ceza verilmesine konum olmadığına en yeniuç verilmesi gerektiğini söylüyor. Mahkeme de bizim savunmamıza uygun olarak ceza verilmesine konum olmadığına en yeniuç verdi” dedi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine 17 Aralık 2020 zamaninde yakalama en yeniuçı çıkarılan David Keynes, itirafçı olmak için avukatı aracılığıyla başvuruda bulunmuştu. 9 Haziran 2021 İstanbul’a gelen Keynes, gözaltına alınarak 14 Haziran 2021’de tutuklandı. Savcılıkça hazırlanan iddianamede David Keynes’in, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla görecek şekilde hapsi talep edildi. İddianamede, Keynes’in Türk vatandaşıyken adının Alpaslan Demir olduğu ve Türk vatandaşıyken aynı zamanda Amerikan vatandaşlığını da eriştiğı ve bu sırada ismini David Keynes olarak değiştirdiği, böylece çifte vatandaş ve çift isimli olduğu tespit edildiği kaydedildi. David Keynes hakkındaki ilk duruşma, 6 Ekim 2021’de İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savunmasını yapan Keynes’in, tutukluluk incelemesi ise 3 Kasım 2021’de oldu. Mahkeme, sanık Keynes’in tahliyesine ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı meselelmasına en yeniuç verdi.

Kaynak: DHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
En düşük işçi maaşı 8 bin lira oldu! İşçiler sevinçlerini göbek atarak kutladıEn düşük işçi maaşı 8 bin lira oldu! İşçiler sevinçlerini göbek atarak kutladı
Rusya'nın kararı sonrası akın ettiler: Hazırlığımızı yapıyoruzRusya’nın en yeniuçı zaman en yenirası akın ettiler: Hazırlığımızı yapıyoruz
Kılıçdaroğlu'nun "hazırım" sözlerine 6'lı masadan yanıtlar geldiKılıçdaroğlu’nun “hazırım” duyurularine 6’lı masadan yanıtlar geldi