Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de açıkladı! ‘4 milyon sığınmacının evlatlarının eğitimini karşılıyoruz’

Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Vesayet Konseyi’nde düzenlenen “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi”nde meseleştu. Konuşmasına, özüsini dinleyenleri selamlayarak işe koyulyan Erdoğan, zirve için BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e teşekkürlerini iletti.

Milletleri ayakta tutan, değişime öncelik eden ve dünyaya değer katmasını sağlayan temel unsurun eğitim olduğuna işaret eden Erdoğan, “güçlü toplum, güçlü ülke” idealine yine de beşeri sermayenin iyi değerlendirilmesi, nitelikli bir eğitim sürecinden geçirilmesiyle ulaşılabileceğini kaydetti.

Türkiye’nin, anaokulundan üniversiteye görecek şekilde eğitim ve öğretimin hepsini kapsayan kademelerini tamamen ücretsiz sunan bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, “Son 20 yıldır, eğitimin yaygınlaştırılması, eğitimde kalitenin yükseltilmesi ve fırsat eşitliğinin sağlanmasına yönelik güni nitelikte adımlar atıyoruz.” dedi.

ss

‘MODERN İMKANLARA KAVUŞTURDUK’

Derslik sgünilarının artırılmasından öğretmen atamalarına, ücretsiz ders kitaplarından ekonomik şartları kısıtlı ailelere dönük yardımlara görecek şekilde her alanda eğitim altyapısını güçlendirmenin gayreti içinde olduklarını dile getiren Erdoğan, eğitim kurumlarını, spor salonları, dijital kütüphaneler, laboratuvarlar, akıllı tahtalarla donatarak modern imkanlara kavuşturduklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “4+4+4 eğitim reformu”yla zorunlu eğitimi 12 yıla çıen yeniuçak, Türkiye genelinde okullaşma oranlarını yükselttiklerini ifade ederek, “Haydi Kızlar Okula Projemizle kız çocuklarımızın eğitimini teşvik ederek, okullaşma oranını yüzde 90’ların üzerine çıkardık. Okul öncesi eğitim seferberliğimiz sayesinde, 5 yaş çocukların okullaşmasını yüzde 78’den yüzde 93’e çıkardık. Önümüzdeki dönemde bunu yüzde 100’e ulaştırmgüni hedefliyoruz.” diye meseleştu.

ea

Tüm dünygüni etkileyen koronavirüs salgını döneminde, öğrencilerin pek çok elektronik içeriğe ulaşabileceği dijital platformlar, ücretsiz materyal desteği ve yaz okulları gibi uygulamaları devreye topladıklarını hatırlatan Erdoğan, öğrencilerin gelişim aşamalarında okur yazarlık, aritmetik ve beceri eksikliklerini gidermek için de çeşitli tedbirleri hayata geçirdiklerini söyledi.

‘ÇEVRE BİLİNCİNİ AŞILIYORUZ’

Üzerinde titizlikle durdukları bir diğer meselenun da mesleki eğitim olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Üreterek öğrenme yaklaşımıyla mesleki eğitim kurumlarımız ile sanayi bölgelerimiz arasında yakın iş birliği tesis ediyoruz. Mesleki ve teknik eğitim alanındaki tecrübemizi diğer ülkelerle paylaşmak amacıyla Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini hayata geçirdik.” dedi.

Türkiye Maarif Vakfı’nın ise Afrika, Asya ve Balkanlar başta olmak üzere 49 ülkeye ygünilan eğitim kurumlarıyla önemli bir boşluğu doldurduğunun altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansımız TİKA da özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yönelik eğitim ve teknik eğitim desteği veriyor. Türkiye burslarıyla, her yıl farklı seviyelerde binlerce öğrenciye ülkemizde ücretsiz eğitim imkanı sunuyoruz. Ülkemizde misafir ettiğimiz 4 milyonu aşkın sığınmacının çocuklarını da özü evlatlarımızdan ayrı tutmuyor, eğitimleri için gereken her türlü çabgüni gösteriyoruz. Uluslararası çabalarımızın yanı sıra eğitim müfredatımızı da günümüzün ihtiyaçlarına göre güncelliyor, yeniliyoruz. Çevre bilincini küçük yaşlardan işe koyulyarak aşılamak üzere K12 programına çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersini ekledik. İstikbalimizin teminatı olan evlatlarımızı vatana, millete ve hepsini kapsayan insanlığa faydalı bireyler olarak yetiştirmek için gerekeni yapmaya devam ediyoruz.”

Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi’nin, daha aydınlık, yaşanabilir ve adil bir dünyanın temellerinin atılmasına vesile olmasını dileyen Erdoğan, katılımcılara teşekkür etti.

ERDOĞAN ZİRVEYE YÜRÜYEREK GİTTİ

aa

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkevi’nden, Birleşmiş Milletler Vesayet Konseyi’nde düzenlenen “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi”ne yürükonumek geçti. Erdoğan’a, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Erdoğan, Amerikan PBS kanalında açıkladı: F-16'ları alamazsak başımızın çaresine bakacağızErdoğan, Amerikan PBS kanalında açıkladı: F-16’ları alamazsak başımızın çaresine bakacağız
İstanbul'da polise silahlı saldırı! Saldırgan yakalandıİstanbul’da polise silahlı stopladırı! Stopladırgan yakalandı
25 metrekare odaya 3 bin 500 TL istedi! Sosyal medyada gündem olan ilan ile ilgili oda sahibi konuştu25 metrekare odaya 3 bin 500 TL istedi! Sosyal medyada gündem olan ilan ile ilgili oda sahibi meseleştu