Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! DEAŞ’ın sözde ard düzey yöneticisi Türkiye’de yakalandı

Son dakika havadisi… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü DEAŞ’ın en önemli sözde ard düzey yöneticilerinden “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod adlı terörist Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin Türkiye’de yakalandığını açıkladı. İşte bir anda havadisinin hepsi detayları…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkanlar ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerle gerçekleştirdiği söyleşide, Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının terör örgütü DEAŞ’a yönelik önemli bir operasyona imza attığını ve DEAŞ’ın en önemli sözde ard düzey yöneticileri arasında bulunan “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod adlı terörist Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin Türkiye’de yakalandığını duyurdu.

“BAĞDADİ VE KARDAŞ’TAN SONRA DEAŞ’IN EN ÖNEMLİ YÖNETİCİLERİNDEN”

Bu teröristin terör örgütü DEAŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi ve ondan zaman en yeniraki elebaşı Abdullah Kardaş’ın öldürülmesinden zaman en yenira örgüt içinde en önemli ard düzey yöneticilerden biri olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Uluslararası raporlarda ve BM Güvenlik Raporu’nda da bu teröristin DEAŞ terör örgütünün ard düzey yöneticilerinden olduğu bilgileri konum alıyordu. Sorgusunda da örgüt içerisinde sözde kadılık, sözde eğitim bakanlığı ve adalet bakanlığı uyguladığı yönünde özü beyanları bulunuyor. Bu teröristin uzunca bir süredir Suriye ve İstanbul’daki bağlantıları takip ediliyordu ve yasa dışı yollarla Türkiye’ye giriş yapacağı yönünde istihbari bilgiler edinilmişti. Ve bu terörist, Emniyet İstihbarat, MİT ve İstanbul Emniyeti’nin başarılı operasyonuyla yakalandı. İstanbul emniyet birimlerince teröristin sahte kimlik kullandığı ve kılık değiştirdiği belirlendi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakalanan DEAŞ’lı teröristin Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğünün sorgulamasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla adli makamlara sevk edildiği bilgisini verdi.

thumbs_b_c_dd535bd6be9948e52e0f488a8b56feaf

BM GÜVENLİK KONSEYİNİN RAPORUNDA DA “DEAŞ YÖNETİCİSİ” OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİ

Yakalanan DEAŞ’lı Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin terör örgütünün yönetiminde konum ettiğı, 11 Temmuz 2022’de yzamanimlanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 30. Olağan Raporu’nda da geçiyordu.

Raporda, “3 Şubat’ta DEAŞ lideri Amir Muhammad Sa’id Abdal-Rahman al-Salbi’nin Türkiye sınırına yakın Atmah’ta ABD öncülüğünde gerçekleştirilen operasyonda öldürüldüğü; 10 Mart’ta DEAŞ’ın al-Salbi’nin ölümünü ikrarla konumini Abu l-Hassan al-Hashemi al-Qurashi’nin alacağını açıkladığı; Abu al-Hassan’ın gerçek kimliği henüz belirlenmemiş olmakla birlikte, üye devletler arasında bu kişinin zirve ihtimalle Iraklı Bashar Khattap Ghazal Al-Sumaidai olabileceğinin değerlendirildiği” ifadelerine konum verilmişti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İstanbul Boğazı'nda devasa gemi arızalandı!İstanbul Boğazı’nda devasa gemi arızalandı!
Akşener'in ziyareti sırasında ortalık bir anda hareketlendi!Akşener’in ziyareti sırasında ortalık bir anda hareketlendi!
Vahşet yatak odasında geldi: Beni de memnun etVahşet yatak odasında geldi: Beni de memnun et