Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Dışişleri’nden Irak’a seyahat dikkatsı

Son dakika havadisine göre, Dışişleri Bakanlığı, Bağdat’ta yaşanan eylemler sebebiyle kente seyahat dikkatsı onayladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı konuşmada, “Bağdat’ta güvenlik durumunun bozulmaya işe koyulması göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın zorunlu haller dışında anılan şehre seyahat etmekten kaçınmaları tavsiye olunmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

C

Halihazırda ülkede bulunan vatandaşlara yönelik ise “Halihazırda Irak’ta bulunan vatandaşlarımızın ise Bağdat’ta kitlesel gösterilerin gerçekleştirildiği mahallerden uzak durmaları, bakanlığımızca ve Bağdat Büyükelçiliğimizce yapılabilecek ilave dikkat ve duyuruları takip etmeleri ve kişisel güvenlikleri bakımından müteyakkız olmaları faydalı olacaktır.” dikkatsında bulunuldu.

Ayrıca vatandaşlara Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne +903122922929 numaralı hattan, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliğine +9647901909406 numaralı telefondan ve [email protected] e-posta adresinden doğrudan ulaşılabileceği bilgisi de paylaşıldı.

“ENDİŞE DUYUYORUZ”

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ta yaşanan şiddet olaylarına ilişkin şüphe duyduklarını ve sağduyuya davet ettiklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ta yaşanan olaylara ilişkin yazılı bir konuşma onayladı. Bakanlıktan yapılan yazılı konuşmada, “Bağdat’ta bir süredir yaşanan gelişmeler, ülkenin istikrarı, birliği ve güvenliği bakımından tehlike arzeden bir hâl almıştır. Dost ve kardeş Irak’ın istikrar ve güvenliği, Türkiye için hayati önemdedir. Bu itibarla, ülke geneline yzamanılan şiddet olaylarından şüphe duyuyoruz. Bu çerçevede, hepsi kesimleri itidale ve sağduyuya davet ediyoruz. Mevcut siyasi ihtilafların suhuletle ve kapszamanıcı diyalogla çözüme kavuşturularak, Irak halkının huzur ve esenliğinin sağlanmasını temenni ediyoruz” denildi.

IRAK’TA NELER OLUYOR?

Irak’ta geçen yıl yapılan genel seçimlerin galibi Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, dün (29 Ağustos) sosyal medya hesabından onayladığı konuşmayla “siyasetten tamamen çekildiğini” duyurmuştu.

Sadr destekçisi bir grup da başkentte hükümet binaları ile yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge’de bulunan Hükümet Sarzamanı önünde toplanarak hükümeti protesto etmişti. Alınan güvenlik önlemlerine rağmen beton barikonumleri yıkarak Hükümet Sarzamanı önünde toplanan Sadr yanlısı grup, burada hükümet yetkililerini istifaya çağırmıştı.

Bunun üzerine Bağdat’ta Sadr destekçilerinin eylemi sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. (AA-İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
MSB duyurdu: Beşinci uçağımız hareket ettiMSB duyurdu: Beşinci uçağımız hareket etti
Savaşta kritik eşik! Rus güçlerine karşı hücuma geçtilerSavaşta kritik eşik! Rus güçlerine karşı hücuma geçtiler
Ünsal Ban yurt dışına kaçarken yakalandıÜnsal Ban yurt dışına kaçarken yakalandı