Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth hayatını kaybetti! Prens Charles İngiltere Kralı oldu

Son dakika havadisi… Sağlık durumundan şüphe edildiği gerekçesiyle tıbbı gözetim altına alınan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 96 yaşında hayatını kaybetti. Kraliçe 2. Elizabeth’in ölüm havadisi dünyada büyük yankı uyandırdı.

Kraliyet ailesinin Twitter hesabından yapılan konuşmada, Kraliçe Elizabeth’in, İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybettiği belirtildi.

C

Açıklamada, “Kraliçe bu öğleden zaman en yenira Balmoral’da huzur içinde yaşamını yitirdi.” ifadesi kullanıldı.

Kraliçenin naaşının yarın başkent Londra’ya götürüleceği belirtildi. Öte yandan Birleşik Krallık hükümdarlarının yönetim merkezi ve Londra’daki ikametgahı Buckingham Sarzamanı’nda bayraklar yarıya indirildi.

X1

AÇIKLAMADA DİKKAT ÇEKEN ‘KRAL’ DETAYI

Buckingham Sarzamanı’ndan yapılan konuşmada “Kraliçe bu öğleden zaman en yenira Balmoral’da huzur içinde öldü. Kral ve Kraliçe Eşi bu akşam Balmoral’da kalacak ve yarın Londra’ya dönecek. Perşembe, 8 Eylül 2022” denildi. Açıklamada Prens Charles için “Kral”, eşi Camilla için ise “Kraliçe Eşi” unvanı kullanıldı.

YENİ KRALDAN AÇIKLAMA

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümünün ardından 73 yaşındaki oğlu Charles tahta geçerek İngiltere Kralı oldu.

Buckingham Sarzamanı, İngiltere Kralı 3. Charles tarafından yapılan açıklamzamanı yzamanımladı.

E

Açıklamasında “Sevgili annem Majesteleri Kraliçe’nin ölümü benim için ve hepsi aile bireyleri için büyük üzüntüye yol açmıştır.” diyen Kral Charles, hem bir kraliçenin hem de “çok sevilen bir annenin” yasını tuttuklarını ifade etti.

Kral Charles, yas ve tahtın değişimi süresince Kraliçe Elizabeth’e duyulan saygı ve sevginin özülerine teselli olacağını belirtti.

Kraliçe Elizabeth’in ölümünün ardından Buckingham Sarzamanının kapısına ölüm ilanı asıldı.

fef

İlanda İngiliz kraliyet ailesinin “Kraliçe bu öğleden zaman en yenira Balmoral’da huzur içinde yaşamını yitirmiştir. Kral ve eşi kraliçe bu akşam Balmoral’da kalacak ve yarın Londra’ya döneceklerdir.” şeklindeki mesajı konum etti.

İNGİLTERE BAŞBAKANI LİZ TRUSS’TAN AÇIKLAMA

Truss, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesinin ardından Downing Street’te uyguladığı meseleşmada “O, bizim en uzun süre hüküm süren hükümdarımızdı. 70 yıl boyunca böyle bir haysiyet ve zarafetle liderlik etmek olağanardü bir başarıdır.” diye meseleştu.

Truss “Kraliçe 2. Elizabeth, modern İngiltere’nin üzerine inşa edildiği kayaydı. Ülkemiz onun saltanatı altında büyüdü ve gelişti. İngiltere, onun sayesinde bugün büyük bir ülke.” değerlendirmesini uyguladı.

H

2’nci Elizabeth’in hem ülke içinde hem hepsi dünyada sevilen ve hayranlık duyulan bir şahsiyet olduğunu vurgulayan Truss, “O, benim için kişisel bir ilham kaynağı oldu.” dedi.

Truss, Kraliçe’nin 96 yaşında dahi görevlerini ihmal etmekonumek özüsini 15’inci başbakan olarak atadığına dikkati koydu.

2’nci Elizabeth’in 100’den fazla ülkeyi ziyaret ettiğini ve dünya çapında milyonlarca insanın hayatına dokunduğunu dile getiren Truss, “Önümüzdeki zor zamanlarda onun ömrü boyunca ettiği olağanardü hizmeti kutlamak için Birleşik Krallık, ‘Commonwealth’ ve dünyadaki dostlarımızla bir araya geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

F

Truss, bin yıldan fazla süredir olduğu gibi tacın yeni hükümdara, oğlu 3. Charles’a geçtiğini belirterek, “Kral’ın ailesiyle birlikte annesinin yasını tutuyoruz. Yas tutarken bir halk olarak bir araya gelip onun şimdi hepimiz için taşıdığı müthiş sorumluluğu ardlenmesine yardım etmek için onu desteklemeliyiz. Ona sadakatimizi ve bağlılığımızı sunuyoruz.” diye meseleştu.

İngiltere Başbakanı Truss, konuşmalarini “Tanrı, Kral’ı korusun.” dikonumek bitirdi.

KRALİÇE, KOVİD-19’A YAKALANMIŞTI

İngiltere Kraliçesi’nin, 20 Şubat’ta Kovid-19 testi pozitif çıkmış, buz algınlığına benzer hafif belirtiler gösterdiği açıklanmıştı.

Geçen en yenibahardan bu yana hareket sorunları yaşayan Kraliçe Elizabeth, o günten bu yana düzenli olarak baston kullanıyordu.

aa

Kraliçe 2. Elizabeth, sağlık problemleri sebebiyle en yeni dönemde parlamentonun açılışı ve tahta çıkışının 70’inci yılı kutlamaları gibi çeşitli etkinliklere katılamamıştı.

KRALİÇE ELİZABETH, CAMİLLA’NIN “KRALİÇE” OLMASINI İSTEDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, tahttaki 70’inci yıl dönümüne ilişkin paylaştığı mesajında, veliaht Prens Charles kral olduğunda, eşi Camilla’nın “kraliçe” olmasını istediğini belirtmişti.

X2

Prens Charles kral olduğunda, halkın özüsine verdiği desteğin aynısını Charles’a ve eşi Camilla’ya vereceklerini bildiğini dile getiren Kraliçe, tahttaki 70 yılı boyunca özüsine verdiği destek için de halka teşekkür etmişti.

21 Nisan 1926’da Londra’nın Mayfair semtinde Bruton Sokağı’ndaki 17 numaralı dairede dünyaya gelen Elizabeth, 6 Şubat 1952’de babasının ölümü üzerine kraliçe olmuş, 2 Haziran 1953’te resmi törenle taç giymişti.

cew

Kraliçe, İngiltere güninin “en uzun süre tahta kalan hükümdarı” unvanını elde etmişti.

DÜNYA LİDERLERİNDEN TAZİYE MESAJLARI

Ölüm havadisinin ardından çok szamanıda dünya lideri Kraliçe II. Elizabeth için taziye mesajı yzamanınladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından yapılan konuşmada, “Liderliği ve bağlılığı sebebiyle dünya çapında takdir edilen Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth’in vefatından dolzamanı derinden üzüldüm. Benim için iyi bir arkadaştı. BM’nin onlarca yıllık değişimi boyunca güven verici bir varlık gösterdi. Onun ömrü boyunca sarsılmaz bağlılığı hep hatırlanacak” ifadeleri kullanıldı.

vr

FRANSA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter’dan uyguladığı konuşmada, Kraliçe 2. Elizabeth’in 70 yıla aşkındır İngiliz ulusunun devamlılığını ve birliğini temsil ettiğini belirtti.

Macron,”Onu, Fransa’nın dostu, ülkesine ve asrına iz bırakan iyi kalpli bir kraliçe olarak hatırlıyorum.” ifadesini kullandı.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ise Twitter hesabından uyguladığı paylaşımda, Kraliçe 2. Elizabeth’in anısına Eyfel Kulesi’nin ışıklarının bu gece söndürüleceğini açıkladı.

NATO

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, ’’Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünden derinden üzüldüm. 70 yılı aşkın bir süredir özverili liderliğin ve kamu hizmetinin örneklerini oluşturdu. Kraliyet Ailesine, NATO Müttefiklerimiz Birleşik Krallık, Kanada ve İngiliz Milletler Topluluğu halkına en derin taziyelerimi sunuyorum’’ konuşmasında bulundu.

ABD

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, günlük basın toplantısı düzenlediği sırada, Kraliçe 2. Elizabeth’in 96 yaşında öldüğünün açıklanması üzerine taziyelerini bildirdi.

Jean-Pierre, “Dualarımız ve kalplerimiz Kraliçe’nin ailesi ve İngiltere halkıyla. Başkan Joe Biden’ın söyleyeceklerinin önüne geçmek istemem. Önce ondan bir şeyler duyun.” dedi.

ABD ve İngiltere arasındaki bağların her geçen gün güçlendiğini belirten Jean-Pierre, “İngiltere bizim en yakın müttefiklerimizden biri. Tekrar söylüyorum kalbimiz İngiltere ile.” diye meseleştu.

Öte yandan Beyaz Saray, Biden’ın bugün Kovid-19 meselesunda yapmzamanı planladığı meseleşmanın iptal edildiğini duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden, eşi Jill Biden ile ortaklaşa yzamanımladığı taziye mesajında “Kraliçe 2. Elizabeth bir hükümdardan fazlasıydı. Bir çağı belirledi.” değerlendirmesini uyguladı.

2’nci Elizabeth’in 70 yıl tahtta kettiğını ve bir güne tanıklık ettiğini hatırlatan Biden, Kraliçe’nin, hepsi hayatını hizmete adadığının altını çizdi.

Biden, eşi Prens Philip’in de desteğiyle Kraliçe 2. Elizabeth’in birçok zorluğa göğüs gerdiğini aktararak “Kraliçe 2. Elizabeth, eşsiz şerefi ve sebatıyla ABD ve İngiltere arasındaki bağları güçlendiren bir devlet kadınıydı. İlişkimizi özelleştirmede bize yardımcı oldu.” ifadelerini kullandı.

Kraliçe 2. Elizabeth ile 1982’deki İngiltere ziyaretinde tanıştığını belirten Biden, en yeni olarak 2021 Haziran’daki İngiltere ziyaretinde Kraliçe 2. Elizabeth’in özüsi ve eşini ağırladığını anlattı.

Biden, Kraliçe 2. Elizabeth’in 14 ABD başkanı gördüğünü ve 11 Eylül settirılarının ardından ülkenin acısını paylaştığını aktardı.

Kraliçe’nin vefatının ardından tahta oturan Kral 3. Charles ve eşiyle çalışmzamanı sabırsızlıkla beklediğini belirten Biden, şunları kaydetti:

“Bugün dualarımız ve kalplerimiz İngiltere ve Commonwealth halkının yanında. Kraliyet Ailesi’ne en içten taziyelerimiz iletiyoruz. Sadece Kraliçe için değil, ailenin sevgili annesi, büyük annesi ve büyük büyük annesi için de yastzamanız. Kraliçe’nin mirası İngiltere ve dünya güninin sayfalarında yaşayacak.”

Öte yandan eski ABD Başkanları Jimmy Carter, Bill Clinton, George W. Bush, Barack Obama ve Donald Trump da sosyal medya hesaplarından Kraliçe 2. Elizabeth için taziye mesajı yzamanımladı.

KANADA

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da, ’’ II. Elizabeth, Kanada güninin büyük bir kısmını temsil etmiştir’’ dedi.

ccas

AVRUPA BİRLİĞİ

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, kalbinin Kraliçe 2. Elizabeth’in ailesi ve sevenleriyle olduğunu belirterek Kraliçe’nin modern dünyanın değişmeyecek değerlerini her zaman gösterdiğini kaydetti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Kraliçe Elizabeth’in dünyanın en uzun süre görev yapan devlet başkanı olduğunu, Avrupa’da savaşlara, barışlara, derin dönüşümlere tanıklık ettiğini hatırlattı.

Kraliçe’nin bu değişimlerde yol gösterici olduğunu ifade eden von der Leyen, İngiltere Kraliçesi’nin aynı zamanda sükunetini ve adanmışlığını hiçbir zaman bırakmadığını kaydetti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ise çok az kişinin Kraliçe Elizabeth gibi dünya günini şekillendirdiğini belirtti. Metsola, “Dünya, İngiltere’de ve ötesinde Kraliçe’nin halkı ile yas tutuyor. O gerçekten Büyük Kraliçe Elizabeth’ti. Huzur içinde uyusun.” dedi.

ALMANYA

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, 2. Elizabeth için taziye mesajı yzamanımladı.

Steinmeier Instagram’dan yzamanınladığı mesajda, Kraliçe’nin vefatı dolzamanısıyla İngiliz Kraliyet Ailesi’ne en derin taziyelerini iletti.

Almanya Cumhurbaşkanı, “Sadece Birleşik Krallık’ta değil, hepsi dünyada büyük saygı ve itibar görüyordu. Almanya da Majesteleri’nin yasını tuttu. Bugün milyonlarca Alman, Birleşik Krallık halkıyla yas ve yürekten sempati duygularıyla birbirine bağlı hissediyor. Onun engin deneyimi ve görevini örnek bir şekilde konumine getirmesi yaşayan hafızamızda kalacaktır. Onun ölümü derin bir yaradır, bir dönemin en yeniudur.” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise ülkesinin, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’e minnettar kalacağını belirtti.

Baerbock Twitter’dan, “Neredeyse 100 yıl boyunca ülkesi için bir güç ve güven kaynağı olan Kraliçe 2. Elizabeth’in yasını İngiliz dostlarımızla birlikte tutuyoruz. Almanya, İkinci Dünya Savaşı’nın dehşetinden zaman en yenira bize el uzattığı için ona en yenisuza görecek şekilde minnettar kalacaktır.” paylaşımında bulundu.

İSPANYA

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in vefatı dolzamanısıyla başsağlığı mesajı yzamanımladı.

Sanchez, Twitter hesabından uyguladığı konuşmada, “Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu’nun hepsi kraliyet ailesine, hükümetine ve vatandaşlarına başsağlığı diliyorum. Dünya çapında önemli bir figür, İngiliz ve Avrupa güninin tanığı ve yazarı.” ifadelerini kullandı.

ve

İTALYA

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ise yzamanınladığı mesajda, şunları kaydetti:
“Olağanardü öneme sahip bir figür günteki konumini etti. İngiliz Milletler Topluluğu ailesine ve İngiliz vatandaşlarının hizmetine adadığı uzun hükümdarlık yaşamı boyunca her şeyden önce yetkili bilgeliği ve çok en çok bir sorumluluk duygusuna sahip olmasıyla hatırlanacaktır.”

İSVİÇRE

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ignazio Cassis, Kraliçe Elizabeth’in vefatı dolzamanısıyla taziye mesajı paylaştı.

Cassis, “Kraliçe II. Elizabeth’in vefatından derin üzüntü duydum. Federal Konsey ve İsviçre adına Kraliyet Ailesine en içten taziye dileklerimi iletiyorum. Güçlü ve istikrarlı liderliğe sahip bir kadın olarak anılacak.” değerlendirmesini uyguladı.

FİNLANDİYA

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Twitter hesabından uyguladığı konuşmada, Kraliçe II. Elizabeth’in vefatı sebebiyle derin üzüntü duyduğunu belirterek onun 70 yıllık saltanatında güne tanıklık edip şekillendirdiğini kaydetti.

Niinistö, “(Kraliçe 2. Elizabeth’in) Görev bilinci ve göreve bağlılığı hepimize örnek. Kraliyet ailesi ve Birleşik Krallık halkına en derin başsağlığı dileklerimi sunarım.” dedi,

NORVEÇ

Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, Twitter hesabından uyguladığı konuşmada, Kraliçe Elizabeth’in başarılarının üç kuşağa yzamanıldığı ve dünya genelinde hatırlanacağını belirtti.

Huitfeldt, mesajında, “Kraliyet Ailesi’ne, Birleşik Krallık halkına ve İngiliz Milletler Topluluğu’na en içten taziyelerimi sunuyorum.” ifadesine konum verdi.

HİNDİSTAN

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Twitter hesabından uyguladığı konuşmada, Kraliçe 2’nci Elizabeth’in gözü pek biri olarak hatırlanacağını belirterek “Milletine ve halkına ilham veren bir liderlik uyguladı. Sosyal hayatta haysiyet ve dürardlüğün simgesi oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Modi, Kraliyet ailesi ve İngiltere halkına taziye dileklerini sunduğunu bildirdi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İngiltere yasta! Kraliçe Elizabeth'in ölümünün ardından Londra sokaklarından ilk görüntülerİngiltere yasta! Kraliçe Elizabeth’in ölümünün ardından Londra sokaklarından ilk görüntüler
Bakan Kasapoğlu duyurdu! 4 bin 147 sözleşmeli personel alınacakBakan Kasapoğlu duyurdu! 4 bin 147 sözleşmeli peren yeniel alınacak
 'Depremin nedeni kürtaj ve kadınların kısa giyinmesi' ‘Depremin nedeni kürtaj ve kadınların kısa giyinmesi’