Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son Dakika: Kabine toplantısı devamındası flaş duyuru! Erdoğan “Müjde” dikonumek duyurdu: 2 bin liranın altındaki borçlar siliniyor

Son dakika havadisi: Türkiye’de gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan ve 19.30’da işe koyulyan kritik Kabine toplantısının ardından alınan en yeniuçlara çevrilmişti. Birbirinden önemli meseleların ele edildiğı ve 2 saat süren kritik Kabine toplantısı devamındası Cumhurbaşkanı Erdoğan, kameraların karşısına geçerek alınan en yeniuçlara ilişkin duyuru uyguladı. Milyonların merakla beklediği icra takibi düzenlemesinin detayları belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşlarımızın bir kısmının icra takibine uğramasına yol açan 2 bin lira ve altındaki borçlarını tasfiye ediyoruz.” dedi. İşte bir anda gelişmesinin hepsi detayları…

AA-20220905-28819479-28819478-CUMHURBASKANLIGI_KABINESI_TOPLANDI

“YUNANİSTAN MUHATABIMIZ DEĞİLDİR”

Yunanistan’ın en yeni dönemde Türkiye’ye yönelik tacizleriyle ilgili meseleşan Erdoğan, “Son dönemde ülkemize yönelik tacizlerini ve terbiyesizliklerini artıran Yunanistan ile ilgili şu hatırlatmzamanı yapmak istiyorum. Bizim muhatabımız değildir. Yunanistan ne siyasi, ne ekonomik ne askeri bakımdan dengimiz olmadığı için muhatabımız da değildir. Önümüzdeki 7 gün Özbekistan’da Şhangay Beşlisi’nin toplantısına iştirak ederek ülkemizin haklarını Orta ve Doğu Asya’da geliştirmenin yollarını arayacağız. Bir devamındaki 7 gün da BM Genel Kurulu’na katılarak hem dünya ve bölge gündemine dair görüşlerimizi dile getirecek ve çok szamanıda toplantı yapacağız. Gece gündüz demeden böyle yoğun programlar koşturmamız sebebi bu güni fırsatı Türkiye olarak kullanabilmektir. Türkiye güçlü olmak, gücü sürekli artırmak mecburiyetindedir. Aksi takdirde ülkemizi felaketlere sürüklemek isteyenlere fırsat vermiş oluruz. Kendini bu ülkenin ferdi olarak gören her kesimden bu anlzamanışla hareket etmesini bekliyoruz” dedi.

AA-20220905-28820267-28820262-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

BÜYÜME RAKAMLARI

Türkiye’nin salgın sürecinde çalışmalarını devam ettirdiğini söyleyen Erdoğan, “Her ne görecek şekilde birileri bizi bu politikamızdan eleştirmiş olsa da geldiğimiz noktada ne görecek şekilde doğru en yeniuç verdiğimizi onlar dahi inkar edemedi. Gelişmiş ülkelerin programımızı uygulamaya işe koyulmaları da programımızın isabetini teyit eden bir başka gelişmedir. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,5 olan büyüme oranımız ikinci çeyrekte yüzde 7,6 olarak gerçekleşmiştir. İkinci çeyrekteki büyüme oranımızla hem OECD hem de G20 içinde en zirve büyüme kaydeden ikinci ülke meselemundzamanız. Üstelik bu büyümeyi iç talep yanında dış talepteki güçlü artış da desteklemiştir. Dengeli büyümemizin içindeki makine teçhizat yatırımı harcamalarının yaklaşıknın neredeyse 2 katı seviyesinde bir konume sahip olması, gelecekte daha iyi seviyelere ulaşma umudumuzu güçlendiriyor. Bu büyüme oranlarına, ülkemize yönelik pek çok settirıya rağmen ulaştığımızı da unutmamalıyız” duyurusında bulundu.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla Avrupa merkezli olarak işe koyulyan enerji krizinin derinleşme kaygısının Türkiye’nin üretim ve ihracat potansiyelini daha da önemli hale getirdiğine dikkat çeken Erdoğan, “Artık 251 milyar abd parasılık bir ihracat seviyesine ulaşan ekonomimizin küresel mal ticaretinden ettiğı pay da yüzde 1’in üzerine çıkmıştır. Turizmde de hedeflerin üzerinde bir gerçekleşmeye gidiyoruz. Sadece güneyde değil, ülkemizin her konuminde boş konum bulmanın neredeyse imkansız olduğu bir sezon geçiriyoruz. İthalatımızdaki artışın ve dolzamanısıyla cari denge hedefimizdeki bozulmanın sebebi ise enerji ve emtia fiyatındaki ön görülemez yükselişlerdir. Nitekim, yılın ilk 6 zamanındaki cari işlemler dengemiz enerji hariç izlendiğiğında 8,1 milyar abd parası fazla vermektedir. Buna rağmen enerji dahil cari fazla verme çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye meseleştu.

Erdoğan, “Güvenlik krizleri başta olmak üzere, küresel dengeleri bozan gelişmelerin normalleşmeye işe koyulmasıyla bu sorunu da aşacağımıza inanıyorum. Yine bu çerçevede ülkemizin enerji ihtiyacının konumli, milli ve sürdürülebilir kaynaklardan teminine yönelik çok szamanıda projeyi hayata geçiriyoruz. Yeni programımızı istihdam merkezli oluşturduğumuzu her fırsatta söylüyoruz. Son 2 yılda istihdamda net 5 milyon kişilik artışla toplam istihdamın, günimizin en zirve rakamı olan 31 milyon sınırına dayanmış olması bu anlamdaki hedeflerimize de ulaştığımızın ispatıdır. Merkez Bankası rezervlerinden milli gelir hesaplarına görecek şekilde her alanda benzer olumlu gelişmeleri görmek mümkündür. Vatandaşlarımıza uyguladığımız özü paramıza sahip çıkma çağrımız hamdolsun çok önemli bir karşılık bulmuştur. Kur korumalı mevduat hesaplarına geçişe gösterilen ilgi sayesinde bir ara 239 milyar abd parası seviyesine görecek şekilde ulaşan vatandaşımızın yabancı para hesap tutarları geçtiğimiz ay en yeniu 212 milyar abd parasıa görecek şekilde gerilemiştir” değerlendirmesinde bulundu.

AA-20220905-28820267-28820263-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

ENFLASYON MESAJI

Borsanın sürekli rekor kırmasını da sermaye piyasalarındaki güvenin ifadesi olarak ifade eden Erdoğan, enflasyonun halen ciddi bir sorun olmzamanı sürdürdüğünü söyledi. Dünyanın her ülkesinin özü ekonomik gerçekliğine göre en yeni 40-50 yılda eşi benzeri görülmemiş enflasyon tehditleriyle mücadele ettiğini ifade eden Erdoğan, “Özellikle gelişmiş ülkeler henüz bu soruna çözüm bulabilmiş değiller. Yılbaşından devamında ülkemizdeki enflasyonun hızlı bir şekilde inişine şahitlik edeceğiz. Önce 40’lı ardından 30’lu yıl en yeniuna doğru 20’li rakamlardaki enflasyonla ülkemizi bu tehdidin gölgesinden de çıkarmzamanı planlıyoruz.” dedi.

ASGARİ ÜCRET, EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI

Erdoğan, “Bu süreçte refah kaybı yaşayan dar ve orta gelir grubu vatandaşlarımıza yönelik destekleyici çalışmaları artırarak devam edeceğiz. Asgari ücretten emekli ve memur maaşlarını yükseltmeye, sosyal yardım programlarını yeni bir anlzamanışla ele alarak hakkaniyet ilkesine dayalı olarak tabanını genişletmeye görecek şekilde pek çok tedbiri adım adım hayata geçireceğiz. Resmi Gazete’de yzamanımlanan Orta Vadeli Program, bu mücadelenin yol haritasıdır” diye meseleştu.

“Türkiye’nin en yeni 20 yılda gerçekleştirdiği kalkınma devriminin en iftihar verici en yeniuçlarından biri de sağlıkta yaşanmıştır” diyen Erdoğan, “Vatandaşlarımızın hemen tamamını kapsayan genel sağlık sigortası (GSS) sistemimizin dünyada benzeri yoktur. Ülkemizin en ücra köşelerine görecek şekilde yzamanılan tam teşekküllü hastanelerimiz ve herkesin erişimine açık teşhis, tedavi ve ilaç temini mekanizmalarımızla vatandaşlarımıza en yaygın ve kaliteli sağlık hizmetini sunuyoruz” dedi.

AA-20220905-28820267-28820264-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

BEYAZ REFORM

Beyaz Reform’un meyvelerini verdiğini söyleyen Erdoğan, 6 bin doktorun kamuya dönmek için müracaatının edildiğını belirtti. Erdoğan, “Son dönemde sağlık çalışanlarımızın özellikle de doktorlarımızın özlük haklarıyla ilgili tartışmalar, sağlıktaki bu güzel tabloyu gölgelemeye işe koyulmıştı bunun üzerine 14 Mart Tıp Bayramı’nda sağlık çalışanlarımıza hepsi sorunlarını çözme sözü verdik. Sağlık çalışanlarımızın sabit ek ödemelerini merkezi yönetim bütçesine alarak bu meseledaki memnuniyetsizliği ortadan kettirdık. Hizmet veren her sağlık çalışanı ek ödeme alma imkanına kavuşmuştur. Aile hekimlerimizin özlük haklarında da benzer bir düzenlemeye gittik. Emeklerine de yansıyacak şekilde özlük haklarında uyguladığımız iyileştirmelerin sağlık çalışanlarımız tarafından memnuniyetle karşılandığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Şimdi aynı düzenlemeyi üniversite hastanelerimizde görev yapan sağlık çalışanlarımıza da teşmil ediyoruz. Böylece Sağlık Bakanlığı ile üniversite hastanelerinde çalışanlar arasında ortaya çıkan farkı en yenilanmış oluyoruz. Beyaz Reform’un meyvelerini, 6 bin hekimimizin kamuya dönmek için müracaatıyla almaya işe koyuldık” ifadelerine konum verdi.

AA-20220905-28820267-28820265-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

İCRA BORÇLARINA DÜZENLEME

İcra takibine düşmüş borcu bulunan vatandaşlarla ilgili bir müjdeyi paylaşan Erdoğan, “Bugün kamuoyuyla paylaşmak istediğimiz bir başka müjdemiz de icra takibine düşmüş dosyası bulunan vatandaşlarımızla ilgilidir. Bilindiği gibi hükümet olarak, bir yandan ülkemizin ihtiyacı olan altyapı ve ardyapı yatırımlarını yaparken diğer yandan refahı artırmak ve bu refahı adil dağıtmak için çalışıyoruz. İşçilerimizin, emeklilerimizin, memurlarımızın ücretlerinde önemli iyileştirmeler uyguladık. Çiftçilerimizi memnun eden adımlar attık. Bugün ettiğımız yeni bir en yeniuçla da vatandaşlarımızın bir kısmının icra takibine uğramasına yol açan 2 bin lira ve altındaki borçlarını tasfiye ediyoruz. Buna göre 15 Ağustos 2022 güninden önce icra takibi işe koyultılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülebilmesini ve böylece tasfiyesini sağlıyoruz. İcra takibine mesele yaklaşık 10 milyon dosya ve yaklaşık 5 buçuk milyon vatandaşımız icra takibinden kurtulmuş olacaktır” ifadelerini kullandı.

AA-20220905-28820267-28820266-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI İLE İLGİLİ İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE MÜJDE

İhtiyaç sahibi ailelerin eğitim masraflarıyla ilgili bir müjdeyi de paylaşan Erdoğan, “Önümüzdeki 7 gün işe koyulyacak 2022-2023 eğitim öğretim yılı ile ilgili hazırlıklarını yürüten ailelerimize sosyal yardımlaşma dayanışma vakıflarımıza ilave kaynak aktarımı uyguladık. İhtiyaç sahibi ailelerimizin ilçelerindeki vakıflara başvurmaları gerekiyor.” şeklinde meseleştu.

DOĞAL GAZ DESTEĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan meseleşmasında “Geçtiğimiz kış işe koyulttığımız Doğalgaz Tüketim Desteği Programı’nı bu yıl da sürdüreceğiz. Bu destekten yararlanmak isteyen hepsi vatandaşlarımız elektronik devlet üzerinden başvurularını yapabilirler. Kronik hastaların ve yaşam destek ünitesine bağlı hastaların bulunduğu hanelere doğalgaz desteği yüzde beş fazlasıyla yapılacaktır” dedi. (İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İmamoğlu'nun iddialarına yanıt! Bakanlıktan Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarıyla ilgili açıklamaİmamoğlu’nun iddialarına yanıt! Bakanlıktan Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarıyla ilgili duyuru
Adnan Oktar olayında yeni skandal!Adnan Oktar olzamanında yeni skandal!
Son dakika: ABD'de büyük panik! Uçak kaçırıldı, korsanın tehdidi sonrasında tahliye...Son dakika: ABD’de büyük panik! Uçak kaçırıldı, korsanın tehdidi devamındasında tahliye…