Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Ruslar kaçmaya işe koyuldı, İstanbul biletleri 50 bin TL’ye yükseldi! Putin’in ‘nükleer silah’ tehdidine Zelenskiy’den kışkırtıcı yanıt

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşla ilgili sıcak gelişme gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Rusya’da genel seferberlik ilan edileceğinin dedikodularının ortaya çıkmasının ardından dikkat çeken gelişmeler yaşanmaya işe koyuldı. Tüm bu iddia ve gelişmelerin ardından dünyanın gözü Rusya’dan gelecek duyurulara çevrilmişti. Putin’den dünyanın beklediği duyuru gelirken Rusya’da askerlik eğitimi alan gençlerin orduya çağrılacağı öğrenildi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, çağrılacak yedek askerlerle ilgili duyuru onayladı. İşte hepsini kapsayan ayrıntılar…

16:10

NATO: PUTİN ÇOK TEHLİKELİ BİR SÖYLEM KULLANIYOR

Putin’in ‘nükleer silah’ tehdidine NATO’dan da karşılık gecikmedi. Putin’in duyurularının “savaşın Rusya açısından yolunda gitmediğini gösterdiğini” savunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Putin çok tehlikeli bir söylem kullanıyor, nükleer savaşı kazanamaz” dedi.

thumbs_b_c_3a59ea05ba08aec42d2f84e4abbe6353

15.35

ZELENSKİY’DEN ‘NÜKLEER SİLAH’ SÖZLERİ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Putin’in ‘nükleer silah’ tehdidinin ardından onayladığı duyuruda “Putin’in nükleer silah kullanacağına inanmıyorum” dedi. Bild gazetesine verdiği demeçte Zelenskiy, Putin’in Ukrayna’yı kana boğmak istediğini savundu. Zelenskiy buna ek olarak “Topraklarımıza özgürleştireceğimize eminim” dedi.

thumbs_b_c_f843548daaf8aa66f8ae3c0dbb638ed6

14.00

UÇAK BİLETLERİ 50 BİN TL’YE KADAR YÜKSELDİ

Yoğun talep sebebiyle 30 bin TL’ye görecek şekilde çıkan Moskova-İstanbul uçak biletleri en yeni gelen bilgiye göre 50 bin TL’ye görecek şekilde yükseldi.

4

10.00

DÜNYADAN AÇIKLAMALAR

İngiltere, Rusya’nın hamlesi ile ilgili olarak onayladığı duyuruda “Putin’in tehditleri ciddiye alınmalı” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise Putin’in nükleer savaş tehdidiyle ilgili duyuru yaparak “Çin hepsini kapsayan tarafları diyaloğa ve sohbetlerye, tarafların güvenlik şüphelerini görüşmeye çağrıyor” dedi.

09.30

UKRAYNA’DAN İLK YORUM: PLANLADIKLARI GİBİ GİTMEDİĞİNİN GÖSTERGESİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Danışmanı Mykhailo Podolyak Rusya’nın seferberlik ilan etmesinin öngörülen bir durum olduğunu ve bunun savaşın Moskova’nın planladığı gibi gitmediğine işaret ettiğini söyledi.

Podolyak Reuters’a onayladığı duyuruda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “sebepsiz konume savaş çıkarmasının” ve Rusya’nın kötüleşen ekonomik durumununun suçunu Batı’ya atmaya çalıştığını söyledi.

09.20

“DİĞER ALANLAR DA ETKİLENECEK; PUTİN’İN ZAMANA İHTİYACI VAR”

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Putin’in ‘kısmi askeri seferberlik’ ilanının ardından CNN Türk’te katıldığı canlı ygüninda en yeniuçı şu duyurularle değerlendirdi:

“NATO’nun veya ABD’nin eğilimi Ukrayna’ya sağlamış oldukları destekle Rusya’yı yenmek veya özü içinde istikrarsızlık yaşaması. Bir yola çıkıldı, burada ABD ve NATO ne görecek şekilde mesafe alacağına bakacak. Dünyada nükleer silahlar üzerinden kurumuş bir rekabet var. Ukrayna üzerinden jeopolitik fay hattı kırılıyor, diğer alanlar da etkilenecek. Putin Ukrayna üzerinden elde etmiş olduğu kazanımları kaybetmeme peşinde. Putin, Batı’dan ele geçirdiği silahların benzerini yapıp karşılık verecek ama zamana ihtiyacı var.”

09.10

ŞOYGU DUYURDU: 300 BİN YEDEK ASKER!

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’daki savaşta 5 bin 937 Rus askerinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Şoygu buna ek olarak kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin çağrılacağını söyledi.

09.00

SON DAKİKA: VE BEKLENEN OLDU! KISMİ ASKERİ SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Putin resmen ‘kısmi askeri seferberlik’ ilan edildiğini duyurdu ve şunları söyledi:

“Batı’nın amacı Rusya’yı zgüniflatmak, bölmek ve yok etmek. Doğrudan 1999’da SSCB’yi böldüler ve şimdi Rusya için zaman geldi. Amacımız Donbas’ı özgürleştirmek, Batı, Rusya ve Ukrayna arasında barış istemiyor.

thumbs_b_c_b871e4e2e9eff87baedfe0d7a68a0da7

NÜKLEER SİLAH MESAJI!

Donbass’ta savaşmak isteyen gönüllülere yasal statü verilmesi emrini verdim. Askerlik eğitimi alan erkekler orduya çağrılacak. Toprak bütünlüğümüzü savunmak için her türlü silahı kullanırım, bu bir blöf değil.” Nükleer savaş ihtimali 7 milyar insanı yakından ilgilendiriyor…

08.00

İSTANBUL BİLETLERİ 30 BİN TL’YE KADAR ÇIKTI

Öte yandan Rus vatandaşların en çok gitmeyi tercih ettiği ülkelerin başında da Türkiye’nin olduğu öğrenildi. Moskova’dan İstanbul’a bilet fiyatları 30 bin TL’ye görecek şekilde belirlendiğı bilet fiyatlarının da her geçen dakika yoğun ilgiden ötürü yükseldiği görüldü. Seferberlik iddialarının ortaya atılmasının ardından ülkeden ayrılmak isteyenlerin sgünisının giderek yükseldiğı öne sürüldü.

2

ÜLKEDE BİLET BULUNAMIYOR

Rusya’da Putin’in seferberlik duyurusının beklendiği sırada çok sgünida vatandaş askerlikten kaçmak için Rusya’dan çıkış yolu aramaya işe koyuldı. Yaşanan yoğunluğun ardından bilet alımları ve hava yolu sistemleri kilitlendi.

3

GOOGLE ARAMALARINDA 1 NUMARA

Seferberlikten kaçmak isteyen Rusların paniği internet aramalarına da yansımış durumda. Şu anda Rusya Google’da en çok arama listesinin başında, “Rusya’dan nasıl çıkılır” konum alıyor.

‘DÜNYA GÖRÜLMEMİŞ BİR ÇATIŞMAYA GİREBİLİR’

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de onayladığı sıcak gelişme duyurusında “Bir veya iki ay içinde dünya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş bir çatışmaya girebilir. Batı’nın Rusya ve Çin ile ilişkilerinin kötüleşmesi ve çatışmanın küresel düzeye ygünilması çok mümkün.” ifadelerini kullandı.

2

RUSYA’DA SEFERBERLİKTEN KAÇMANIN CEZASI ARTIRILDI

Rusya’da askeri seferberlik görevinden kaçanlar için hapis cezasının artırılmasına yönelik yasa tasarısı, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’dan geçti. Duma’da kabul edilen yasa tasarısıyla çeşitli değişiklikler yapılan tasarıya göre, düşman ordusuna gönüllü bir şekilde teslim olan askerlere 10 yıl, savaşta yağma yapanlara 15 yıl hapis cezası verilebilecek.

Seferberlik zamanında askeri görevden kaçmanın hapis cezası da 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı.