Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Tüm dünyanın gözü bu görüşmede olacak! İstanbul’da tahıl sevkiyatı zirvesi

Son dakika havadisi… Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni Ukrayna, Rusya tarafları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in katılımıyla bugün İstanbul’da yapılacak.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Karadeniz üzerinden tahıl ihracatı meselesundaki gelişmeler üzerine İstanbul’a gideceği bildirildi.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Farhan Haq, New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, “Genel Sekreter, Ukrayna tahılına ve Rusya’nın gübre ve gıda ihracatına tam küresel erişimi güvence altına alma çabalarının bir parçası olarak İstanbul’a gidecek.” dedi.

f

“TÜM DÜNYANIN YARARINA BİR ANLAŞMA”

Sözcü Yardımcısı,”Bizim yapmaya çalıştığımız, tahıl ve gübre ürünlerinin dünya pazarına ulaşması için Rusya ve Ukrayna arasında bir anlaşmaya varmak. Bu sadece iki ülke arasında bir anlaşma değil, hepsi dünyanın yararına bir anlaşmadır.” ifadelerine konum verdi.

Haq, Türkiye’nin Karadeniz’den uluslararası pazara tahıl ihracatını mümkün kılacak anlaşmzamanı duyurmasından kısa süre önce ettiğı konuşmada, gazetecilerin bu meseleda cuma günü bir anlaşmanın imzalanma olasılığına ilişkin sorularına yanıt olarak, “Durum hala biraz değişken.” ifadesini kullanmıştı.

g

BM’deki basın toplantısının hemen devamındasında, İletişim Başkanlığından tahıl sevkiyatı anlaşmasına ilişkin yapılan konuşmada şu ifadeler konum topladı:

“Ukrayna ve Rusya taraflarının katılımıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hazır bulunacağı tahıl sevkiyatı anlaşması imza töreni yarın (bugün) 16.30’da Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek.”

İstanbul bir süredir, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM’den yetkililerin katılımıyla Ukrayna limanlarında sıkışmış tahılın uluslararası piyasaya taşınmasını görüşmek üzere toplantılara ev sahipliği yapıyordu.

ABD’DEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da Ukrayna ile Rusya arasında imzalanacak olan Ukrayna’nın Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nı memnuniyetle karşıladıklarını, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin bu meseledaki çabalarını takdir ettiklerini açıkladı.

Günlük basın toplantısında sorulara yanıt veren Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Ukrayna, Rusya tarafları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Anonio Guterres’in katılımıyla İstanbul’da yapılacak Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza törenine ilişkin “Bu anlaşmzamanı memnuniyetle karşılarız. BM Genel Sekreteri’nin sıkı çalışmasını takdir ediyoruz. Türk müttefiklerimizin orada ortaya koyduğu gayretli çalışmaları alkışlıyoruz.” dedi.

45

Price, bunun sadece ABD için değil G-20 ülkelerinin de desteklediği bir anlaşma olduğunu belirtti.

Rusya’yı “gıda ürünlerini silah olarak kullanmakla” suçlayan Price, anlaşmanın uygulanmaya start vermasını dört gözle bekleyeceklerini yine de Rusya’nın da tahıla blokaj uygulamasından sorumlu tutulması gerektiğini kaydetti.

Sözcü, konuşmalarini şöyle sürdürdü:

“Görüşmelerde BM Genel Sekreteri’ni destekledik, Türk müttefiklerimizi destekledik diyebilirim. Elbette Ukraynalı ortaklarımızı da bu meseledaki çabalarında destekledik. BM tarafından çeşitli aşamalar meselesunda bilgilendirildik. Uzmanlarımız notları karşılaştırdı ve notları paylaştı. Aynı şey Türk müttefiklerimiz, Ukraynalı ortaklarımız için de geçerli. Yine, zaten bu noktada olmamalıydık. Bu, Rusya Federasyonu’nun gıdzamanı silahlandırmak için kasıtlı bir en yeniuçıydı. Son bir saat içinde duyduklarımız sevindirici bir gelişme. Ancak asıl önemli olan bu anlaşmanın uygulanmasıdır. Tabii ki ortaklarımızla Rusya’yı bunun uygulanmasından sorumlu tutmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

3r

BEYAZ SARAY YETKİLİSİ: UMUTLUYUZ

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, yarınki imza törenine ilişkin AA muhabirine konuşmalarda bulundu.

Yetkili, “Savaş boyunca Rusya’nın ihracatları engellediğine görüldüğüğında Ukrayna’nın tarım ihracatlarının yeniden açılması meselesunda gerçekçi olduğumuz görecek şekilde umutluyuz da. Rusya, küresel gıda güvenliğini daha da kötüleştirmiştir.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna tahılına yönelik ambargonun bitmesinin, Rusya’nın ettiğı anlaşmzamanı uygulamasına da bağlı olduğunu belirten yetkili, küresel gıda piyasalarındaki sıkıntıların tek sorumlusunun Rusya olduğunu söyledi. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 İzmir Seferihisar'da orman yangını! İzmir Seferihisar’da orman yangını!
Kritik MGK toplantısı sona erdi!Kritik MGK toplantısı en yenia erdi!
Irak'taki saldırıyla ilgili skandal iddialara yanıt!Irak’taki stopladırıyla ilgili skandal iddialara yanıt!