Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SON DAKİKA: Zipmex çekim işlemlerini durdurdu

Tayland merkezli kripto para borsası Zipmex, kontrolü dışında bir anda olan “bazı koşulların birleşimi” gereği platformdaki çekim işlemlerini durdurdu. Cointelegraph’ın aktardığı Zipmex’in sıkıntıda olduğu söylentileri, Coinbase’in borszamani satın almada başarısız olmasının olmasının ardından, Taylandlı borsanın kurucu ortağı ve CEO’su Marcus Lim tarafından “söylenti” denilerek yalanlandı.

Coinbase, 2022’nin ilk çeyreğinde Zipmex’i satın almak için teklifte bulunmuştu. Ne var ki bu plan, 9 Haziran’da suya düştü. Coinbase, bunun konumine şirkete miktarı henüz açıklanmayan “stratejik yatırım” etti.

Lim, Cointelegraph’a ettiğı duyuruda Coinbase ilginç bir ortak olsa da, “şu aşamada yatırımcı olmasının daha mantıklı olduğunu” söyledi. Grubun aynı anda birden fazla taraf ile görüşme halinde olduğunu söylerken, Coinbase’in satın alımdan vazgeçmesinin sebebinin ise zamani piyasası olduğunu açıkladı:

“Satın alım piyasa koşulları sebebiyle suya düştü. Türkiye ve Latin Amerika gibi dünyanın birçok ülkesinden oldular. Coinbase, şirket için harika bir stratejik ortak.”

The Block’a göre Zipmex, şu anda değerini 400 milyon abd abd dolarııa taşıyabilecek B+ Serisi finansman turu üzerine çalışıyor. Şirket Taylan, Endonezya, Singapur ve Avustralya’da lisanslı bir şekilde faaliyet gösteriyor. 2019’da kurulan borsanın kişisi tabanı Ağustos 2021’de 200 bine ulaşırken, kuruluşundan beri kaydettiği brüt işlem hacmi de 1 milyar abd abd dolarııı geçti.

Zipmex tarafından paylaşılan basın bültenine göre, şirketin Tayland merkezli yan kuruluşu Tayland Maliye Bakanlığı tarafından verilen Dijital Varlık Borsası Lisansı ve Broker Lisansı gibi lisanslara sahipken, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun düzenlemelerine tâbi.

Ne var ki borsaya yakın bir kaynak, Zipmex’in müşteri fonlarını dondurmadan önce sıkıntıya girmiş olabileceğini iddia ediyor. Anonim kalmzamani tercih eden kaynağa göre Zipmex, Tayland’da borsa lisansına, Singapur’da ise muaf statüsüne sahip.

“Tayland lisansına göre müşteri fonlarına dokunmaları kesinlikle yasak. Ne var ki Zipmex, ‘zip-up’ adlı ve kişisiların Singapur oluşumu altında fonlarını taşıyarak getiri sağlamalarına olanak sunan bir ürüne sahip.”

Kaynağa göre bu fonlar, faiz kazanmak için Babel’e verildi. Babel’e verilen yaklaşık 100 milyon abd abd dolarııın geri ödenememe riski bulunuyor.

Hong Kong merkezli varlık yönetim şirketi Babel Finance, haziran zamaninda “sıra dışı likidite baskılarını” gerekçe göstererek çekimleri askıya almıştı.

Zipmex’in de Celsius ile benzer en yeniuçlar yaşama olasılığı sorulan anonim kaynak, “Bu mümkün. Babel henüz borçlarını ödemedi ve 100 milyon abd abd dolarıılık bir delik var,” diye belirtti. Celsius, 13 Haziran’da kişisi fonlarını dondurarak kripto piyasasına Mt. Gox’un benzeri bir çöküş yaşanacağı meselesunda şüphelendirmişti.

İddiaları yanıtlayan Lim, “her şeyin normal ilerlediğini” ileri sürdü ve söylentiler üzerine yorum yapmadıklarını söyledi.

Kaynak: @Drumiskl Twitter

Ne var ki, Zipmex müşterileri ve hatta borsanın resmi Twitter hesabına göre şirket müşterilerin hesaplarını dondurdu.