Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
TASE, kripto platformu oluşturacak


Tel Aviv Menkul Kıymetler Borsası (TASE), 24 Ekim’de ettiğı duyuruda 2023-2027 yılları için yeni stratejik planın bir parçası olarak alım satım hizmetlerini kripto para birimlerine ve diğer dijital varlıklara genişletmek için blokzinciri tabanlı bir platform oluşturulduğunu duyurdu.

Borsa, kriptoya girişimi ve bir dijital varlık platformunun oluşturulması hakkında şunları söyledi:

“TASE, DLT de dahil olmak üzere yenilikçi teknolojilerin uygulanmasını, çeşitli dijital varlık sınıflarının ve akıllı sözleşmelerin tokenleştirilmesini teşvik edecek. TASE, mevcut altyapının yenilikçi teknolojilere dönüştürülmesi, yenilikçi teknolojilerin özel platformlara konumleştirilmesi, dijital varlıklar için bir hizmet ve ürün sepeti sunulması ve daha fazlasını içeren çok szamanida potansiyel faaliyet planını incelemeyi amaçlıyor.”

Beş yıllık plan kapsamında buna ek olarak, diğer borsalara ve piyasa katılımcılarına teknolojik çözümler ve hizmetler geliştirme ve satma, piyasa erişimini genişletme ve borsa hisselerinin yüzde 100’üne sahip halka açık yeni bir holding şirketinin oluşturulması yoluyla özel bir firma modeline geçiş yapma gibi hedefler de bulunuyor.

Borsanın bağlı ortaklıkları, yeni holding şirketinin birimleri olarak hareket edecek. 2019 yılında halka açılan TASE, “Yeni yapı, birkaç yan kuruluşu olan bir holding şirketinden oluşacak. Bunların arasında hem mevcut olanlar, hem de planın amacı doğrultusunda kurulacak olanlar var,” ifadelerini kullandı.

TASE yönetimi, yeni stratejik plan dahilinde organik büyümeden elde edilecek yüzde 10-12 civarında beş yıllık bir CAGR gelir hedefi belirledi. Şirket, olası bir satın alma işlemine de değinerek TASE’nin sahiplik yapısının yeniden şekillendirilmesinin, “faaliyet alanlarında veya faaliyetlerine katma değer sağlayan alanlarda stratejik satın almalar veya yatırımlar için bir planın uygulanmasını da” içerebileceğini belirtti.

TASE’nin sektör trendlerinin bir veriine dayandığını iddia ettiği söz meselesu plan, şirketin İsrail Maliye Bakanlığı ile dijital tahvil ticareti için blokzinciri destekli bir platformu test etmek için bir ortaklığı duyurmasından günler zaman en yenira gerçekleşti. Tahviller, Eden adı altında Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılacak. Proje de maliyetleri düşürmeyi ve ulusal tahvil ihracını kolaylaştırmzamani hedefliyor.

İlginizi Çekebilir: BIS, CBDC pilot uygulamasını “başarılı” olarak değerlendirdi

TASE, Eylül zamaninda, uluslararası bireysel ve havale ödemeleri için merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) kullanımını araştırmak üzere Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile ortaklığını duyurmuştu. Project Icebreaker olarak adlandırılan işbirliği, temel işlevlerin test edilmesini ve konumli CBDC’yi kavram ispatı sistemleri aracılığıyla birbirine bağlamanın teknolojik uygulanabilirliğini içerecek.