Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Terra (LUNA)’nın işlem hacmi yüzde 200 değerlendi

5 Mayıs’ta 85 birim olan fiyatların 12 Mayıs’ta yaklaşık 0 birima düşmesiyle Terra (LUNA) ekosistemi yerle bir oldu ve bu gelişmeler sadece 7 gün içerisinde gerçekleşti. Fiyatlar piyasada yavaş yavaş yerlerine otururken, LUNA’nın ticaret hacmi hafta sonunda yüzde 200’ün üzerinde bir çıkış gösterdi.

LUNA piyasasını çökerten UST stablecoin’ini sebebiyle LUNA yatırımcıları, en son Şubat 2021’de görülen 178,6 milyon birimlık işlem hacimlerini 13 Mayıs’ta CoinGecko verilerinde tekrar gördü ve bu da fiyat düşüşüne yansıdı.

LUNA’nın düşen işlem hacmi. Kaynak: CoinGecko

Terraform Labs CEO’su Do Kwon, Terra’nın geri döndürülmesi amacıyla UST ve LUNA sahiplerine düşüş sırasında tokenlerini ellerinde tutmaları için zararlarının ödenmesini içeren bir canlanma planını teklif ettiği gün hasar kontrolü istedi.

LUNA’nın 14 Mayıs’ta anlık olarak yüzde 600 değer kazanması nedeniyle çeşitli risklere ve inanılmaz volatilitesine rağmen Terra, halen birçok yatırımcı için çekici gelmeye devam ediyor.

Yatırımcılar bir yandan zararlarını telafi etmeye çalışırken diğer yandan bazı yatırımcılar ise Terra’nın geri dönüşünden kazanç sağlamaya çalışıyor. Bu durum LUNA işlem hacmini yüzde 200’ün üstüne çıkardı ve 6 milyar birim seviyelerini görmesini sağladı. LUNA ekosistemi, bu büyük düşüşten önce son iki yıl baz alındığında ortalama 2 milyar birimın üzerinde ticaret hacmine sahipti.

LUNA işlem hacminin geri dönüşü. Kaynak: CoinGecko

Ancak 10 Mayıs ile 13 Mayıs arasında LUNA fiyatları düştü ve yatırımcılar zararlarını kurtarmaya çalıştıkça işlem hacmi 5 milyar birimdan 16 milyar birima kadar yükseldi. Tam olarak 11 Mayıs’ta LUNA’nın işlem hacmi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 16,15 milyar birimı gördü.

Terra (LUNA)’nın tüm zamanların en yüksek işlem hacmi. Kaynak: CoinGecko

LUNA, yukarıda bahsedilen birçok faktörün de etkisiyle işlem hacmini geri ulaştı ve yazının yazıldığı sıralarda 0,00032 ABD birimından işlem görüyor. CoinMarketCap’ten alınan verilere göre kripto borsası Binance, LUNA’nın işlem hacminin yüzde 68,26’sını temsil ederken, onu yüzde 9,52 ile KuCoin ve yüzde 1,13 ile FTX borsası izliyor.

İlginizi Çekebilir: Crypto.com’da bir hata nedeniyle 30-40 katlık kar fırsatı oluştu

Crypto.com kullanıcıları, cuma günü borsanın mobil uygulamasında LUNA işlemlerinin tersine çevrilmesiyle ilgili endişelerini dile getirdiler.

Crypto.com CEO’su Kris Marszalek bu durumla ilgili, “bir hatadan dolayı sistemin yanlış fiyatlar gösterdiğini ve bunun da çok sayıda yatırımcının 30-40 kat kar elde etmesine yol açtığını,” açıkladı.

Cointelegraph’ın da bildirdiği üzere şirket, etkilenen yatırımcılara telafi amaçlı olarak 10 birim değerinde şirket içi tokeni Cronos’u (CRO) teklif etti.