Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
TON blockchain ağındaki hepsi tokenlerin madenciliği tamamlandı

Telegram ile ilişkili blockchain projesi TON’u geliştiren organziasyon TON Vakfı, salı günü TON madencilerinin en yeni toncoin’in de madenciliğini ettiklarını duyurdu.

Cointelegraph’a konuşma yapan TON Vakfı Kurucu Üyesi ve Çekirdek Geliştiricisi Anatoly Makosov, “On binlerce madenci, 5 milyar civarı arzı olan toncoin’lerin tamamının madenciliğini etti,” diye belirtti. Makosov’a göre en yeni toncoin’in madenciliği 28 Haziran’da tamamlandı.

Toncoin madenciliğinin en yeniuna gelinmesi TON dağıtımında büyük bir kilometre taşını temsil ediyor ve tamamen hisse ispatı (PoS) bir blockchain olarak yeni bir dönemin start verngıcını simgeliyor. TON Vakfı’na göre yeni toncoin’ler, artık yalnızca PoS doğrulamasıyla dolaşıma girecek. Böylece eskiden günlük 200 bin token ile sınırlanan yeni toncoin arzı, yüzde 75 civarı düşürülmüş olacak.

Habere olumlu tepki veren TON fiyatı, geçtiğimiz 24 saatte yüzde 34 yükseliş gösterdi. Token, CoinGecko’ya göre 1,41 abd parasıdan işlem görüyor.

TON’un yedi günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinGecko

Hisse ispatı, doğrulgünicıların ağa yatırdıkları paya dayalı olarak faaliyet gösteren bir mutabakat mekanizmasıdır. PoS, Bitcoin ve Ether gibi büyük kripto paraların kullandığı orijinal mutabakat mekanizması olan ve blokların madenciler tarafından sunulan hesaplama gücüyle doğrulandığı iş ispatının (PoW) zıttıdır.