Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Trump’tan Netanyahu’ya ‘gizli’ mektup! Dikkat çeken ‘2 gün’ detzamani

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın dönemin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya gönderdiği gizli mektup ortaya belirlendi. İsrail basınının ortaya çıkardığı 3 sayfalık mektupta işgal altında bulunan Batı Şeria’daki Filistin topraklarının ilhak planını destekleme vaadi içerdiği öne sürüldü. Gazete mektuptan sadece bazı alıntılar etti buna rağmen bunlar Netanyahu ya da Trump’ın ofislerinden doğrulanmadı.

thumbs_b_c_c7403e02bad540d5fe2d8f884400b213

DİKKAT ÇEKEN ‘2 GÜN’ DETAYI

İsrail’de yzamanimlanan “Jerusalem Post” gazetesi, 3 sayfadan oluşan gizli mektuba ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Habere göre, söz meselesu mektup Trump’ın sözde Orta Doğu Barış Planı’nı (Yüzyılın Anlaşması) duyurusından sadece 2 gün önce 26 Ocak 2020’de Netanyahu’ya ulaştı.

Gazete mektuptan sadece bazı alıntılar etti buna rağmen bunlar Netanyahu ya da Trump’ın ofislerinden doğrulanmadı.

‘FİLİSTİN DEVLETİNE ONAY’ ŞARTI

İddiaya göre, Trump, mektupta barış planına ilişkin vizyonunun bazı ayrıntılarını paylaştı. Buna göre, “İsrail’in, Yüzyılın Anlaşması kapsamında hazırlanacak haritada konum alan Batı Şeria toprakları üzerinde egemenlik kurabileceği buna rağmen bunun için Netanyahu’nun haritada geri kalan topraklar üzerinde kurulacak Filistin devletine onay vermesi gerektiği” iddia edildi.

Yine gazeteye göre, Trump, Netanyahu’dan Batı Şeria’da Filistin devletinin parçası olarak belirlenen topraklarla ilgili açıklanan politikaları benimsemesini istedi.

‘NETANYAHU MEKTUBA CEVAP VERDİ’ İDDİASI

İsrail’in bu politikaları uygulaması halinde ABD’nin, İsrail’in Batı Şeria’da söz meselesu bölgelerdeki egemenliğini tanıyacağı öne sürüldü.

Netanyahu’nun ofisinden bir kaynağın ifadelerine de konum verilen havadisde, Netanyahu’nun o dönem söz meselesu mektuba, “İsrail, ilerleyen zamanlarda Batı Şeria’da ilhak planını uygulamaya koyacak.” şeklinde cevap verdiği aktarıldı.

İSRAİL’İN “İLHAK” PLANI

Trump’ın, Netanyahu ile 28 Ocak 2020’de Beyaz Saray’da açıkladığı sözde Orta Doğu Barış Planı’nda, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi konumleşim konumlerinin “İsrail’in toprağı” olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin’e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri konum alıyordu.

ABD’li ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz meselesu bölgelerin “ilhakı” için Batı Şeria’da haritalandırma sürecine start vermıştı.

Netanyahu, ilhak planının 1 Temmuz 2020’de uygulamaya koyulacağını açıklamış buna rağmen zaman en yenira plan ertelenmişti.

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 7 yaşındaki oğlunu organ mafyasına sattı! 7 yaşındaki oğlunu organ mafyasına sattı!
Son seçim anketinden ses getirecek sonuçlar!Son seçim anketinden ses getirecek en yeniuçlar!
Kendini 'yüzbaşı' olarak tanıttı, gerçek bambaşka çıktıKendini ‘yüzbaşı’ olarak tanıttı, gerçek bambaşka belirlendi