Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Türkiye’yi ağlatan maden faciasında yeni gelişme! “İhmal var, hesap verecekler”

Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında yaşanan grizu faciası zaman en yenirasında start vertılan soruşturma zaman en yenirasında bilirkişi heyeti ocağın bulunduğu alanlarda incelemede bulundu. Akşam saatlerinde biten çalışmalardan zaman en yenira heyette bulunan Bartın Baro Başkanı Avukat Ferhat Parlatır, duyuruda bulundu.

Baro Başkanı Parlatır, “Maden faciamıza ilişkin yaklaşık 6,5 saat süren keşfimize Bartın Cumhuriyet Başsavcısının bizzat katılımıyla 3 savcı, yönetim kurulu üyesi ve avukat arkadaşlarla burada bulunup tamamladık. Daha önceden dijital materyallere el konmuştu. Bugün yapılan keşifte gerek idari peren yeniel gerekse teçhizatlar yönünden bilirkişiler konuminde inceleme yapmış bulunmaktadır. Madende hala can güvenliği sağlanamadığı için madenin içine giriş mümkün olmamıştır. Bizim genel olarak izlenimimiz ve tespitlerimiz burada olzamanın bir ihmal olduğu ve yakın bir zamanda bilirkişilerin ön raporları doğrultusunda sorumluların tespit edilip adalet önünde hesap vereceklerini düşünmekteyiz.” dedi.

v1

Savcılığın şu aşamada görüş bildirmesinin mümkün olmadığını söyleyen Parlatır, “Avukat arkadaşlarla özü içimizde onayladığımız tespitler ve gözlemlere dayalı olarak birtakım bulgulara ulaştık. Fakat soruşturmanın sıhhati açısından kamuoyu ile paylaşılması mümkün değildir. Çok yakın bir zamanda sorumluların, şüphelilerin tespit edilip yargı önünde hesap vereceğinden buradan sizlerle paylaşabiliriz.” diye meseleştu.

‘İŞLETME VE MÜESSESE MÜDÜRLERİ İŞLEYİŞ HAKKINDA BİLGİ VERDİ’

İşletme ve müessese müdürlerinin özülerine işleyiş hakkında bilgi verdiğini belirten Parlatır, şöyle meseleştu:

“Sensörlerin gaz akışı ve patlamadan dolzamanı özüliğinden otomatik devre dışı ktopladığını söylemekteler. O meseleyu da bilirkişiler teknik raporlarında detaylı bir şekilde belirtecektir. Patlamadan zaman en yenira herhangi bir şekilde gaz ölçüm cihazlarının sıfırlandığı doğrudur. Şöyle bir detay var; kişilerin veya kamuoyunun bildiği nokta haricinde maden ocaklarındaki teknolojik verilerin hepsi birlikte değerlendirilip buna göre kusurun ortaya çıkacağını belirtebilirim. Sadece sensör değil, birtakım teknik verilerin, hatta telsiz kzamanıtların hepsinin birden değerlendirilip ona göre en yeniuca çıkabileceğini paylaşmak istiyorum.”

v2

‘DELİLLERİN KARARTILMASI DÜŞÜNCESİ YANLIŞ’

Delillerin en yeniuçtılması düşüncesinin yanlış bir düşünce olduğunu düşündüğünü ifade eden Parlatır, meseleşmasını şöyle sürdürdü:

“Sensörler sağlıklı bir şekilde gaz ölçümünün yapılamadığı belirtildiği için maden ocağına girilemedi. Ancak maden ocağına girilememesi, delilleri en yeniuçtılması gibi bir düşünce oluşamaz. En başından beri şehit olan madencilerimizin bile üzerindeki GPRS ile nerede olduğu bulunan ve bilinen bir nokta olduğu için madene girilememesi soruşturmanın sıhhati bakımından herhangi bir şekilde yanlış anlaşılacak nokta değildir. Delillerin en yeniuçtılması düşüncesinin yanlış bir düşünce olduğunu düşünmekteyim. Önemli olan dijital materyaller üzerinde bilirkişi incelemesiydi, bugün sahada bilirkişi incelemesi edildi. Ön rapor en yeniucunda da burada ihmal olduğunu düşündüğümüz için soruşturmanın tamamlanıp kamu davası açılacağını düşünmekteyiz.”

v3

‘ŞÜPHELİLERİN İFADESİNİN ALINIP İŞLEMLERİN YAPILMASINI ÖNERİYORUZ’

Mağdur ailelerin avukatlarından Mürsel Önder ise “Bugün farklı meslek disiplinlerinden 7 kişilik bilirkişi heyeti vardı. Bugün idari binada, haritalar üzerinde, gaz izleme ve ölçüm sensörleriyle ilgili geçmiş ve güncel incelemeler edildi. Madene inecektik fakat güvenli olmadığı için inilemedi. Keşif işlemlerine en yeni verildi. Mağdur ailelerin avukatları olarak çok ciddi sorumluluklar, alt düzeydeki yöneticilerden, Amasra Taşkömürü İşletmesi Müessesesi, TTK’nın yönetici kadroları ve Enerji Bakanlığı’nın çeşitli yönetim kademelerindeki kişilerin sorumluluklarının, ihmallerinin olduğunu buna ek olarak kasta varan davranışların olduğunu düşünüyoruz. Şu an itibariyle ifadesi alınmış bir şüpheli yok. Gözaltına alınmış veya tutuklanmış olan kimse yok. Bir an önce savcılığın sorumluluğu olduğu düşünülen herkesin buradan el topladırilerek özüleriyle ilgili olarak tutuklama tedbiri başta olmak üzere hepsi tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Acılı ailelerin yaşadıkları trajediyi, sıkıntıyı bu işlemlerin yapılmamış olması her geçen gün artırmaktadır. O anlamda da bugün en yenilandırılmış keşifler zaman en yenirasında savcılıktan şüphelilerin ifadesinin alınıp gerekli işlemlerin yapılmasını öneriyor ve bekliyoruz. Mağdur ailelerin avukatı olarak en yeniuna görecek şekilde takipçisi olacağız. Sorumlu olan herkesten hesabı sorulana görecek şekilde bu davanın peşini bırakmayacağız.” dedi. (DHA)

v4

v5

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Balıkesir'deki trafik kazasında yaralanan polis memuru 11 gün sonra şehit olduBalıkesir’deki trafik kazasında yaralanan polis memuru 11 gün zaman en yenira şehit oldu
Hamas heyeti 10 yıl sonra Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüştü! 'Türkiye' detayı dikkatlerden kaçmadıHamas heyeti 10 yıl zaman en yenira Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüştü! ‘Türkiye’ detzamanı dikkatlerden kaçmadı
Son anket yayınlandı! AK Parti'nin kalelerinde çarpıcı araştırmaSon anket yzamanınlandı! AK Parti’nin kalelerinde çarpıcı araştırma