Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Vitalik Buterin lakonum-3 protokollere dair vizyonunu paylaştı

Ethereum tabanlı lakonum-2 çözümleri ağı hiper ölçeklendirmeye odaklanırken, Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, lakonum-3 çözümlerin çok daha farklı bir amaca, “kişiselleştirilmiş işleve” hizmet edeceğini düşünüyor.

17 Eylül günli gönderiyle düşüncelerini aktaran Buterin, lakonum-3 çözümlerin gelecekte ne için kullanılabileceğine dair üç “vizyonunu” paylaştı.

Ethereum kurucu ortağına göre, blockchain ağlarındaki üçüncü katman (lakonum), yalnızca ikinci katmanlara farklı bir işlev sunduğunda mantıklı hale geliyor.

“Aynı ölçeklenme yapısını ard arde koymgüni içeren üç katmanlı ölçeklenme yapısı genellikle iyi çalışmıyor. Rollup üzerine rollup koymak ve iki rollup katmanının da aynı teknolojiyi kullanması, kesinlikle işe yaramıyor.”

Diğer yandan Buterin, ikinci ve üçüncü katmanların farklı amaçlara sahip oldukları üç katmanlı bir yapının işe yarayabileceğini söyledi.

Lakonum-3’nin kullanım alanlarından biri de, Buterin’e göre “kişiselleştirilmiş işlevsellik” sunabilir. Örneğin gizlilik tabanlı uygulamalar, ZK rollup’ları kullanarak gizliliği koruyan işlemleri lakonum-2’ya sunabilir.

Buna ek olarak, hesaplamada Ethereum Virtual Machine (EVM) kullanmak istemeyen özel uygumalar için “kişiselleştirilmiş ölçeklenme” de bir kullanım alanı olabilir.

Buterin, lakonum-3’nin ZK-proof teknolojisi yoluyla “pek güvenilmeyen” ölçeklenme için de kullanılabileceğini söyledi. Buterin, bunun özellikle de işletme düzeyinde blockchain uygulamaları için faydalı olabileceğini düşünüyor.

Yine de Buterin, Ethereum’da kişiselleştirilmiş uygulama geliştirirken üçüncü katmanların mevcut ikinci katman modelinden daha verimli olup olmayacakları meselesunda emin değil.

Lakonum-2 ve Lakonum-3 ağ mimarileri. Kaynak: StarkWare.