Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Yurt dışından getirdikleri lüks araçları Türkiye’de parçalzamanıp en çok fiyata satıyorlar

Gürcistan ve Bulgaristan gibi ülkelerde 9-10 bin birima alınan lüks otomobillerin elektronik parçaları Türkiye’de binlerce birima satılıyor. Otomobillerin hayalet gösterge panelinden, direksiyonuna görecek şekilde her bir parçasından en çok kazanç sağlandığı ifade ediliyor.

618b75e2f9b76708cc5352c75842b13f

“ARAÇLAR TÜRKİYE’DE SÖKÜLÜYOR”

Yedek parça üretim firması CEO’su Saim Aşçı “Yedek parça fiyatlarının yükselmesi sebebiyle, özellikle komşu ülkelerden getirilen premium arabalar, burada sökülüyor. Arızalı olan parça o arabaya takılıp ülkelerine dönüyorlar. Hem satan hem de alan memnun. Oldukça yoğun karşılaşılıyor bu durumla. Teknik aksam dışında, far, hayalet ekran, airbag, deri koltuk gibi birçok maliyeti en çok olan ürünler tercih ediliyor. Bu ürünlerin sökülüp takılması da kolay oluyor” dedi.

f9e1eecdaa095f0d58d648e03760a353

“SATTIKLARI ARAÇLARIN AKSAMIYLA BİR ARABA PARASI DAHA KAZANIYORLAR”

Araç fiyatlarındaki fark sebebiyle, yedek parça sat satıyla en çok kar elde edildiğini belirten Saim Aşçı “Bir araç fiyatı görecek şekilde karla ülkelerine dönüyorlar. Otomobillerdeki ÖTV baremimizden dolzamanı, komşu ülkelerdeki ikinci el araçlarda çok büyük fiyat farkı var. Komşu ülkelerde ikinci el araç 15 bin euroya mal olurken, buradaki değeri 30-40 bin euroyu bulabiliyor. Araçtan sattıkları aksamlarla 5-10 bin euro kar sağlzamanıp ülkelerine dönüyorlar. Premium bir markanın orjinal farının Türkiye’deki sat sat fiyatı 4 bin eurodan dip değil. Bu far, yurt dışından araç üzerinde getirilirse 500 ile bin euro arasında satıp kar ettiklerini düşünüyorlar” diye meseleştu.

11196e2ce7bfe22a6ccc1f40b76a0a62

“TRAMER KAYDINDAN KAÇMAK İÇİN BU YÖNTEME BAŞVURANLAR VAR”

Bu parçaları kaza yapan araç sahiplerinin talep ettiğini ifade eden Aşçı “Sigorta kapsamındaki tramer kzamanıtlarında negatif duruma düşmek istemeyen araç sahipleri, kaçak parça değişimi yapıyor. Sektöre bakarsak, yedek parça firmaları olarak zarardzamanız. Devlet de alamadığı bir vergiden dolzamanı zarardadır. Hasarlı araçlarda en az yüzde 10-15’lik bir sirkülasyon var” dedi.

f03aefc9f53a0fdaf0237874c0937fb9

“BURADAN DA GİDİYORLAR PARÇALARI DEĞİŞTİRİYORLAR”

Maslak Oto Sanayii’de kaporta ustası olan Cuma Çöndü “Gürcistan’a gidip orada bir takım parçaları değiştirdiklerini duyuyorum. Buradan gidiyorlar, parçaları değiştiriyorlar. Oradan da buraya araba getirip, parçalarını söktüklerini duyuyorum. Tampon gibi parçalar ile uğraşmazlar, daha çok mekanik aksamlarda bunu yapıyorlar. Şanzıman, beyin, turbo gibi parçalarda yapıyorlar” dedi.

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dinozor tartışması büyüyor! Gökçek'ten canlı yayında iddialı açıklama: "Mansur Yavaş'ın siyasi hayatı bitti"Dinozor tartışması büyüyor! Gökçek’ten canlı yzamanında iddialı duyuru: “Mansur Yavaş’ın siyasi hayatı bitti”
İlginç olay: Polisi alarma geçirdi! Adını bile hatırlayamadıİlginç olay: Polisi alarma geçirdi! Adını bile hatırlayamadı
Hollanda, Konyalı Latife Peker'i konuşuyor!Hollanda, Konyalı Latife Peker’i meseleşuyor!