Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri

BMJ Global Health dergisinde Salı günü yayınlanan bir araştırmaya göre, telefonlar, müzik, filmler ve şovlar söz konusu olduğunda, gençler ve genç yetişkinlerin yüksek sesle ve uzun süre dinlemesi yaygın bir durum. Çalışma lideri Lauren Dillard e-posta yoluyla, “Dünya çapında 12-34 yaşları arasındaki 0,67 ila 1,35 milyar insanın güvenli olmayan dinleme uygulamalarını kullandığını ve bu nedenle işitme kaybı riski altında olduğunu tahmin ediyoruz” dedi. Dillard, Dünya Sağlık Örgütü’nün danışmanı ve Güney Karolina Tıp Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacıdır. Dillard, çok yüksek ses seviyesinde gürültüye maruz kalmanın kulağın duyusal hücrelerini ve yapılarını yorabileceğini söyledi. Bu uzun süre devam ederse, kalıcı olarak hasar görebilir ve işitme kaybı, kulak çınlaması veya her ikisine birden neden olabilir. Araştırmaya göre araştırmacılar, 2000 ile 2021 yılları arasında güvenli olmayan dinleme uygulamalarıyla ilgili yayınlanan bilimsel makalelerin üç veritabanında bir meta-analizini gerçekleştirdi.

Araştırmaya göre konser, bar, kulüp gibi eğlence mekanlarına gidilmesi gibi kulaklık kullanımına göre tehlikeli uygulamalar izleniyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, güvenli gürültü seviyelerini haftada 40 saat boyunca yaklaşık 85 desibele sınırlar. Çalışmaya göre, günde sadece 1 saat müzik dinlerseniz, bu yaklaşık 92 desibele denk geliyor. Çalışmaya göre, MP3 ses dosyaları yüklü bir akıllı telefona takıldığında, dinleyiciler tipik olarak 105 desibele kadar düşük ses seviyeleri seçiyor ve aralıklar tipik olarak 104 ila 112 desibel arasında değişiyor.

 

Dillard, neyse ki politikalar, işletmeler ve bireyler, güvenli dinlemeyi teşvik etmek ve işitme duyusunu zamanla oluşabilecek hasarlardan korumak için önlemler alabilir. Güney Afrika’daki Pretoria Üniversitesi’nde odyoloji profesörü olan De Wet Swanepoel, çalışmanın analizinin titiz olduğunu ve işitme kaybının bir halk sağlığı önceliği olması gerektiğine dair ikna edici kanıtlar olduğunu söyledi. Swanepoel soruşturmaya dahil değildi. International Journal of Audiology’nin baş editörü olan Swanepoel, “Müzik, hayatınız boyunca tadını çıkarabileceğiniz bir hediyedir” dedi. “Mesaj, müziğin keyfini çıkarın ama güvende olun.” diye de ekledi.

Peki ne yapmalısınız?

İster kendi cihazınızda ister bir konserde dinleyin, Dillard kulak çınlamasının müziğin çok yüksek olduğunun iyi bir işareti olduğu konusunda uyarıyor. Ancak, etkilerini yaşamadan hasarı önlemenin yolları vardır. Bazı cihazlar, insanların cihazın ayarlarını kullanarak işitme seviyelerini kontrol etmelerine izin veriyor, dedi. Hatta bazıları çok uzun süre çok yüksek sesle dinlerseniz sizi uyarır.

Dillard, “Cihazınız güvenli olmayan bir seviyede dinlediğinizi söylüyorsa, sesi kısın ve müziği daha kısa bir süre dinleyin” dedi. Dillard, uzmanların hangi kulaklıkların dinlemek için en güvenli olduğunu söyleyemediğini, ancak arka plan gürültüsünü azaltan ve ortam gürültüsünü ayarlarken sesi kısmaya yardımcı olan kulaklıkların kullanılmasını öneriyor.

Ancak ses düğmesi üzerinde her zaman kontrole sahip değilsiniz. Dillard, yüksek sesli bir konserde veya mekandaysanız, hoparlörlerden uzak durarak ve mümkünse sesi kısarak işitme duyunuzu koruyabilirsiniz, diyor.

Kaynak: Sağlık odası