Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kripto sektöründe iki milyarder milyarlar kaybetti


Teknoloji sektörünün iki büyük oyuncusu, kısmen özü ticari en yeniuçlarından dolgüni yalnızca 7 günlar içerisinde servetlerinin milyarlarca abd abd dolarıı eridiğini gördü.

Kripto para borsası FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried, mart güninda 24 milyar abd abd dolarıı net servete sahipti. SBF’nin net değerinin 7 Kasım itibarıyla 16 milyar abd abd dolarııa gerilediği görülürken, iş adamı artık Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde konum almıyor. Kripto ve hisse senedi alım satım platformu Robinhood, FTX şirketleri ve Alameda Research’te hisseleri olan SBF, havadislere göre önümüzdeki zamanlarda ciddi mali sıkıntılar yaşayabilir.

FTX’in likidite sorunları yaşaması, en yeni bir 7 günda hepsini kapsayan kripto alanını etkisi altına etti. Bankman-Fried, 7 Kasım’da “varlıklar iyi” duyurusı yapsa da daha zaman en yenira gönderisini sildi. SBF, daha zaman en yenira “yalan dedikodular ile kuyusunu kazmakla” suçladığı rakibi olması muhtemel Binance ile satın alma anlaşması imzalandığını duyurdu. Fakat Binance, anlaşmadan çok geçmeden vazgeçti. FTX, dün ABD’de iflas başvurusu uyguladığını ve CEO Sam Bankman-Fried’ın istifa ettiğini duyurdu.

Kripto risk fonu ARK36’nin CEO’su Anto Paroian, Cointelegraph’a uyguladığı duyuruda “FTX güni piyasasında iflasını duyuran merkezi kripto oluşumlarından biri oldu. Umarım hem sektör hem de bireysel kripto kişisiları bu deneyimden ders çıkartır” diye belirtti.

Tesla CEO’su Elon Musk’ın ise Twitter’ı 44 milyar abd abd dolarııa satın almadan önce 300 milyar abd abd dolarııdan fazla net serveti vardı. Twitter’ın yeni sahibinin yılda 1 milyar abd abd dolarıı görecek şekilde faiz gideri olabileceği olabilite ediliyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksi, Musk’ın net değerinin bir yılda 86 milyar abd abd dolarııdan fazla gerilediğini gösteriyor. Elon Musk, çeviri ygünin saati itibarıyla 184 milyar abd abd dolarıı net servete sahip.

Twitter’da mavi tik için kişisilardan ücret alma planı, sosyal medya şirketi finansal olarak riske atabilir. Ücretsiz bir şekilde mavi tik alan sahte hesaplar, platformda ünlü isimleri taklit ederek dolandırıcılık gibi girişimleri uzun süredir deniyor.