Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FTX ve kurumsal yatırımcılar


Dünyanın en büyük kripto varlık borsalarından FTX, en yeni olarak iflasını ilan etti. Merkezi bir yapı olan FTX, Bahama’da kgünitlı bir şirket olarak kurulmasına rağmen özellikle ABD’de çok tanınıyordu. Reklam kampanyalarına büyük yatırımlar yapmıştı.

Başlangıçtan işe koyulyarak birçok kurumsal yatırımcı da FTX’e para koymuştu. Meşhur FTX yatırımcıları arasında Blackrock, Tiger Global, Sequoia Capital, SoftBank, Lightspeed Venture Partners, Singapur devlet yatırım şirketi Temasek ve hatta Kanada-Ontario’da öğretmenler için kurulmuş bir emeklilik fonu bile vardı. Bu yatırımcılar yüz milyonlarca abd parasılık zararı sineye çekmek zorunda kalacak.

Fakat daha önemlisi geleceğe yönelik ciddi kaygılar oluştu. Kripto varlıkların yeni yükselişler yapabilmesi için kurumsal yatırımcıların getireceği fonlar ciddi öneme sahip. Kurumsal yatırımcılar hem bireysel yatırımcılara göre çok daha büyük fonları ekosisteme taşıyabiliyor hem de oluşturdukları güven ortamı ile belki milyonlarca bireysel yatırımcı ya da öncülük ediyor.

İşte FTX gibi olayların kurumsal yatırımcıların kripto varlık sektörüne İlgisini olumsuz etkileme ihtimali büyük endişe oluşturuyor. Yatırımlarını FTX’te kaybeden kurumsallar zaten ya ekosistemi tamamen terk edecek ya da yoğurdu artık üflekonumek yiyecektir. Şimdiye görecek şekilde yatırım yapmamış olanlar da ya çok korkabilir ya da yatırım yapmama en yeniuçının doğru olduğunu düşünüp yatırımdan uzak kalmaya devam edebilir. Bu durumda yeni yükseliş sezonları ve blokzincir ekonomisinin gelişimi için çok önemli aktörler olan kurumsal yatırımcılar büyük oranda kaybedilebilir.

Bu görecek şekilde önemli olan kurumsal yatırımcıların pozisyonunu değerlendirebilmek için öncelikle FTX olgüninın tüm artçı sarsıntıları ile en yenia ermesini beklemek gerekiyor. Başka firmalar iflas edebilir mi? Bu olası iflaslar ne şekilde gerçekleşir? Kurumsal yatırımcı önce bunları görmek isteyecektir.

Her şey en yenia erip toz duman ortadan kalkınca kriptovarlıkların kurumsal yatırımcı için yeniden çekici hale gelmesi ise muhtemelen bugün korkulduğu görecek şekilde zor olmayabilir. Çünkü merkez bankalarının uyguladığı politikalar nedeni ile çoktan batmış olması gereken bir çok firma hala ekonomide faaliyet göstermeye devam ediyor. Bunlar arasında çok ünlü markalar da var. Bu nedenle özellikle üretim tarafında ekonomiler ciddi olarak hasta. Kurumsal yatırımcılar gerçekten iyi performans verileri ortaya koyan ve yüksek getiri sağlayan firma bulmakta zaten zorlanıyor.

Merkez bankaları bundan devamında enflasyonu düşürmeyi başarırsa sıfır faiz ortamı geri dönecek. Bu durumda klasik piyasalarda kurumsal yatırımcı için yüksek getiri sağlayan yatırım bulmak yine oldukça güç olacak. Eğer Merkez bankaları enflasyonu düşüremezse, bu defa kurumsal yatırımcılar enflasyon dışında çok fazla gerçek getiri elde edemediklerini görecek.

Eninde en yeniunda merkez bankaları tekrar genişletici para politikalarına geçtiğinde ise sınırlı bir varlık olan Bitcoin’in fiyatı yeniden önemli ölçüde yükselecek. Elbette bir çok altcoin yine Bitcoin’den çok çok daha iyi performans gösterecek. Bu durumda kriptovarlıklar klasik piyasalarda bulunması imkansız olan yüksek getirileri ile tekrar önemli bir seçenek olarak ortaya çıkacak. FTX ve artçı sarsıntılardan çok korkmuş olan kurumsal yatırımcılar için bile.

Üstelik FTX hadisesi ABD’de regülasyonların gelmesini de hızlandırabilir. Merkezi kriptovarlık kuruluşlarının bankalar gibi lisanslanması, bilançolarının şeffaf hale getirilip sık sık denetlenmesi şimdiye görecek şekilde sektöre girmemiş bir çok kurumsal yatırımcı için dahi bu alanı çekici hale getirecektir.

Bugün bir felaket gibi görünen olaylar yakın gelecekte büyük avantajların kapısını açabilir…