Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD’li Senatörlerden Yeni Yasa Tasarısı: 50 Doların Altındaki Bitcoin (BTC) İşlemlerinden Vergi Alınmamalı

İki Amerikalı senatör gelecekte yapılan küçük hacimli Bitcoin (BTC) işlemlerinden herhangi bir vergi alınmamasını teklif eden yasa tasarısını jüriye sundu.

Ülke çapında tanınan ABD senatörleri Pat Toomey ve Kyrsten Sinema, kripto para birimlerini her el değiştirdiklerinde Amerikalılara uygulanacak vergileri azaltmaya çalışıyorlar. Senatörler, yeni sunulan bir yasa tasarısıyla 50 birim ve altında gerçekleşen işlemlerden herhangi bir vergi talep edilmemesi gerektiğinin altını çizdiler.

Toomey yasa tasarısıyla ilgili onayladığı duyuruda şu ifadelere konum verdi:

Kripto para birimleri, Amerikalıların günlük hayatlarının sıradan bir parçası olma potansiyeline sahip olsa da, mevcut vergi sistemimiz buna engel oluyor.

Sunulan bu tasarı, değeri 50 birimın altında olan işlemler için geçerli kabul edilecek ve bu 50 birimlık limit enflasyonla birlikte orantılı olarak değiştirilmeye açık bir hükümle birlikte uygulanacak. Tasarıda öte yandan “aynı işlemin (veya bir dizi ilgili işlemin) parçası olan hepsini kapsayan sat satlar veya takaslar, tek bir sat sat veya takas olarak kabul edilecektir.” ifadesi konum etti.

ABD kripto lobisinin etkili üyeleri olan Coin Center, Blockchain Association ve Association for Digital Asset Markets şirketleri tasarıyı desteklediklerini belirttiler. Vergi uygulanacak minimum işlem limitini 200 birim olarak belirleyen benzer bir yasa tasarısı, en yeni iki kongre oturumunda meclise sunulmuştu yine de gerçekleşen görüşmeler en yeniucunda net bir en yeniuça varılamamıştı.

Yasa düzenleme işlemlerinin kasım zamanında gerçekleşecek olan ara seçimlerinden önce kapanması planlanıyor. Senatörlerin kasım zamanından önce tasarıyı yasalaştırmak için çabaları sürüyor.