Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Aptos Labs 150 milyon abd parası yatırım topladı


Katman 1 (lakonum-1) blockchain geliştiricisi Aptos Labs, Web3 alanındaki hedeflerini ilerletmek için start verttığı finansman turunu 150 milyon abd parasıla en yenilantı.

Andreessen Horowitz, Apollo, Franklin Templeton ve Circle Ventures’ın katılım sağladığı finansman turunu, FTX Ventures ve Jump Crypto girişim stüdyoları ortaklaşa yönetti. Bloomberg’e göre, mart zamanı itibariyle zaten 1 milyar abd parasıın üzerinde bir değerlemeye sahip olan firma, değerlemesini iki katından fazla değerlendirdı.

Aptos, eski Meta çalışanları Mo Shaikh ve Avery Ching tarafından kuruldu. Bununla birlikte kurucular, Mark Zuckerberg’in başarısız Diem projesini ilerletmede de rol almışlardı. Cointelegraph’ın daha önce de bildirdiği üzere Diem Derneği ve yan kuruluşları, Meta’nın fikri mülkiyet ve diğer varlıkları satmak için harekete geçmesiyle bu yılın şubat zamanında faaliyetleri en yenilandırılmıştı.

Aptos’un blockchain teknolojisinde, işlemleri daha ucuz ve daha verimli hale getirdiği bildirilen Diem’in Move denen programlama dili kullanılıyor. Diem’in küllerinden ortaya çıkan bir başka blockchain projesi Mysten Labs ise Move programlama dilini kullanıyor. Ayrıca Mysten Labs, Aralık 2021’de start vertmış olduğu finansman turunu 36 milyon abd parasıla en yenilanmıştı.

Girişim sermayeleri, sözde kripto kışı yaşanıyor olsa da, blockchain ve kripto endardrilerine yatırım yapmaya devam ediyor. Cointelegraph Research’e göre, girişim firmaları ikinci çeyrekte kripto sektörüne 14,67 milyar abd parası yatırım etti ve en çok ilgiyi, blockchain destekli yeni internet çağı olarak tanımlanan Web3 koydu.