Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Avrupa Komisyonu “hepsini kapsayan kripto varlıkların düzenlenmesi” gerektiği fikrini yineledi


Avrupa Komisyonu Finansal Hizmetler, Finansal İstikrar ve Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı Mairead McGuinness, ekosistemde görülen üç büyük olay sebebiyle, kripto para birimlerinin düzenlenmesine ilişkin yeni bir tartışma ortaya attı.

Salı günü Brüksel’deki meseleşması için ettiğı yazılı konuşmada McGuinness, Celsius Network’ün para çekme işlemlerini askıya almasının yanı sıra Terra (start verngıçta LUNA ismindeyken şimdi LUNA Classic “LUNC” oldu) çöküşünün kripto varlık düzenlemesine olan ihtiyacı gösterdiğini söyledi. Avrupa Birliği. Rusya’ya yönelik ettirımları aşmak için potansiyel olarak kripto para kullanıldığına dair şüphelerin de faktör olduğunu ekledi.

McGuinness, “İster fiyat oynaklığı bulunan kripto varlıklar, isterse ‘fiyatı sabit para birimleri’ olsun, hepsini kapsayan kripto varlıklarına düzenleme gerekli” dedi. “Kripto para ile ilgili yasal zemin mevcut olsaydı, hepsini kapsayan kripto varlık hizmet sağlzamanıcıları düzenlenmiş kuruluşlar olsaydı ve Avrupa Birliği’nde etkin denetime tabi olsalardı ettirımları kolayca uygulayabilirdik.”

AB yöneticisi, şu anda Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi tarafından incelenmekte olan teklifin Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) aracılığıyla Fransız hükümeti altında bir “siyasi uzlaşmzamanı” planladığını da konuşmalarine ekledi:

MiCA kuralları; tüketicinin korunması, piyasa bütünlüğü ve finansal istikrar meselesundaki şüpheleri gidermek için doğru araç olacak. Son gelişmeler göz önüne yapıldığında bu çok acil bir durum.

MiCA taslağındaki öneride, Avrupa Birliği içinde hizmet veren hepsini kapsayan kripto firmaları muhtemelen aynı kurallara tabi olacak. Başlangıçta önlem, İş İspatı (PoW) kripto para birimlerine yönelik potansiyel yasakla ilgili şüpheler sebebiyle ertelendi, buna rağmen mart zamanında komiteden oldu.

Komisyon, AB içindeki dijital varlıkları düzenlemeye yönelik çalışmalarına ek olarak, nisan zamanında finansal hizmetler bilirkişilarının merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) potansiyel sunumuna ağırlık vermesi için start vertılan bir istişareyi perşembe günü tamamlayacak. McGuinness, mzamanıs zamanında AB komisyonunun Dijital Euro için mevzuat çıkarmaya “hazır olacağını” söyledi.