Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Anketi: Euro Bölgesinde Bulunan Her 10 Haneden Biri Bitcoin (BTC) veya Diğer Kripto Para Birimlerine Sahip

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yzamaninlanan bir ankete göre Euro bölgesinde bulunan her 10 haneden biri Bitcoin (BTC) veya diğer kripto para birimlerine sahip bulunuyor.

Avrupa Merkez Bankası, 24 Mzamanis Salı günü Finansal İstikrar İncelemesi’nin bir parçası olarak yzamaninladığı makalede, risklere rağmen kripto varlıklara yönelik yatırımcı talebinin uçtuğına dikkat etti. Makalede, ECB’nin 2020 yılından bu yana aylık düzenli olarak Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve İspanya‘da gerçekleştirdiği Tüketici Beklentileri Anketi‘nin en yeni verilerine konum verildi.

Son veriler, anketin edildiğı altı ülkedeki hanelerin hemen hemen %10’unun kripto varlıklarına sahip olduğunu ve bu oranın Fransa’da %6’dan Hollanda’da %14’e görecek şekilde değiştiğini ortaya koydu.

Ankete katılanların yaklaşık %37’si 999 euroya (1.065 abd ABD parasıı) görecek şekilde kriptoya sahip olduğunu belirtirken %29’u 1.000 euro ile 4.999 euro arasında, %13’ü ise 5.000 euro ile 9.999 euro arasında yatırımı olduğunu bildirdi.

Tüm ülkelerden ankete katılanlar arasında en zengin %20’lik kesimin kripto para birimlerine sahip olma olasılığı daha en çokti. Ancak beklentilerin aksine, orta gelirli hanelere göre düşük gelirli hanelerin daha büyük çoğunluğu dijital paraya sahip olduğunu bildirdi.

ECB makalede buna ek uzun süredir devam eden söylemlerini yinelekonumek kripto varlıkların küçük yatırımcılar için uygun olmadığını söyledi ve Avrupa Birliği yetkililerini “acil bir mesele olarak” kripto varlıklarla ilgili yeni kuralları onaylamaya çağırdı.