Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ayvalık’ın Yeni Markası Ayvalık Gıda OSB

Masmavi denizi, meşhur adaları ve upuzun plajları ile marka şehir olan Ayvalık için artık yeni bir başarı öyküsü de Ayvalık Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nden geliyor…

Planları 2020 yılında yapılan Ayvalık Gıda OSB, Kaymakam Hasan Yaman, Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Ayvalık Organize Gıda Sanayicileri Derneği Başkanı Hakan Albayrak ve yönetiminin elele vermesi ile Ayvalık Gıda OSB’de işler çok hareketlendi.

 

Türkiye’nin ilk gıda organize sanayi bölgesi ünvanını da alacak olan Ayvalık Gıda OSB, 478.778 m² bir alanda kurulacak ve içerisinde yer alması planlanan tesisler ise süt işleme tesisleri, bisküvi imalat tesisleri, et mamülleri üretim tesisleri, meyve kurutma tesisleri, tıbbi ve aromatik bitki işleme tesisleri, bakliyat işleme tesisleri gibi birçok ana ve alt kategoride tesislerin yer alması öngörülmekte.

 

Yetkililer tarafından Ayvalık Gıda OSB hakkında yapılan değerlendirmelerde, kurulacak olan bölgenin İzmir, Manisa ve Balıkesir illerinin tam merkezinde yer alıyor olması, Çandarlı ve İzmir limanlarına yakınlığı ile deniz yolu taşımacılığına, ayrıca kara, hava ve demiryolu hatlarına yakınlığı sebebiyle lojistik olanaklarının verimli olması bölgenin tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Bölgenin kurulması ile bölge halkına yeni iş olanakları ve gelir düzeyinin artması sonucu Ayvalık ilçesi hem turizm hem de üretim olarak ülke ekonomisine can veren bir konuma yükselecektir.

 

Ayvalık Organize Gıda Sanayicileri Derneği yönetimi, Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank Bey ile yaptıkları görüşmede, bölgenin çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde ve süreç hakkındaki gelişmeleri ele aldıkları toplantının verimli geçmesi ve olumlu sonuçlarının en kısa sürede gerçekleşecek olması, yatırımcıların ve sanayicilerin büyük ilgisini çekmiş durumda.

 

Planlanan çalışmalar hız kesmeden devam etmekte ve detaylı bilgi isteyenlerin Ayvalık Gıda OSB websitesinden faydalanabileceği bildirilmiştir.