Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Binance, Terra (LUNA)’yı delist edecek

Büyük kripto borsası Binance, fiyatı yüzde 99’dan daha fazla düşen Tether (USDT) marjinli Terra (LUNA) vadeli işlem sözleşmelerini delist edeceğini duyurdu.

Binance, perşembe günkü bir blog gönderisinde LUNA/USDT fiyatının 0,005 USDT’nin altına düşmesi durumunda pariteyi listeden çıkarmayı amaçlayan bazı tedbirler alacağını söyledi. Duyuru, çarşamba günü Binance’in kettiraçlı marjin işlemlerini değiştirmesinin ardından geldi ve maksimum kettiraç oranı ise 50 binin altında olan pozisyonlar için sekiz kez belirlendi.

Bunlara ek olarak Binance, perşembe günü Binance USD (BUSD) marjlı Luna vadeli işlem sözleşmelerini başlatacağını ve LUNA/USDT’yi delist etmesi durumunda alternatif bir yatırım aracı olarak görüneceğini söyledi. Binance’a göre, Terra ağında biriken çok sayıda çekme işleminin beklemede olarak kalmasına sebep olan “yavaşlık ve tıkanıklık” yaşandı.

LUNA fiyatı son 24 saatte yüzde 99’dan fazla düştü ve gelen toplu satışların ardından, yazının yayımlandığı saat itibariyle 0,019 birima ulaştı. Bitcoin (BTC) son 16 ayın en düşük seviyesine gelerek 27 bin birimın altına, Ether (ETH) ise Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 2 bin birimın altına düştü.

LUNA/USDT fiyat hareketi. Kaynak: TradingView

Aşırı piyasa oynaklığının ortasında birçok borsa, kullanıcı fonlarıyla ilgili sosyal medyada dolaşan FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) söylentilerini ele etti. Celsius Network CEO’su Alex Mashinsky çarşamba günü Twitter takipçilerine seslenerek, platformun “önemli bir kayıp yaşamadığını ve tüm fonların güvende olduğunu” söyledi. Aynı şekilde Coinbase CEO’su Brian Armstrong da borsa kullanıcılarına seslenerek, şirketin “iflas riskinin olmadığını” söyledi.

Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon, salı günü TerraUSD (UST) için bir kurtarma planı olduğunu söyledi ve topluluktan gelen algoritmik stablecoin olan UST’nin basım kapasitesini uçturma önerilerini desteklediğini ekledi. Ancak Kwon, LUNA’nın son fiyat düşüşünden zaman sonra herhangi bir konuşma yapmadı.