Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin 20.000, Ethereum ise 1.000 birimın altına düştü

Bitcoin (BTC), 20 bin birimlık desteğini kaybetti ve 2020’den beri ilk kez 20 bin birimın altına düştü.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

BTC fiyatı, 2017’deki hepsini kapsayan zamanların en zirve seviyesinin de altına indi

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView’den elde edilen verilere göre, BTC/USD paritesi Aralık 2020’den bu yana ilk kez 20 bin birimın altına düştü ve 19.066 birimlık en düşük seviyelere ulaştı.

ABD Merkez Bankası’nın enflasyon anlıküne ilişkin yorumlarının ardından piyasalar gerilirken, kripto piyasaları geçen 7 gün şok edici Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarının ardından işe koyulyan bir sat sat dalgasıyla karşı karşıya ketti.

Psikolojik olarak önemli olan 20 bin birimlık fiyat desteğini kaybeden Bitcoin, aynı zamanda zamaninde bir ilke imza attı ve ilk kez önceki yarılanma döngüsünün en zirve fiyat seviyesinin altına düştü.

En büyük kripto olan BTC, bugüne görecek şekilde böyle bir hareketten kaçınmıştı. Aynı şey altcoinler için de geçerliydi. Özellikle de Ether (ETH), Ocak 2021’den bu yana ilk kez 1.000 birimın altına düştü.

Bu duruma tepki gösteren yorumcular, bu düşüşleri fintek protokolü Celsius ve genel makro ekonomik koşullara bağlı mevcut sorunlara ek olarak Three Arrows Capital (3AC) yatırım fonundaki likidite sorunlarına bağladı.

Three Arrows’un kurucu ortağı Zhu Su, firmanın belirli sorunlarını doğrulamadan “ilgili taraflarla iletişim sürecinde olduğunu ve bunu çözmeye tamamen en yeniuçlı olduğunu” söyledi.

BTC fiyatının 20 bin birimlık fiyatın altına ani şekilde düşmesi, zzamanıf alım satım emirlerinin oynaklığı artırdığı 7 gün en yeniu sırasında gerçekleşti.

Daha önce görülmemiş bir zamanı piyasası mı?

Zincir ardü izleme kaynağı Coinglass’tan alınan verilere göre, BTC/USD paritesi 20 bin birimın altına düşerek zamanın ilk iki 7 günsını yüzde 37’lik zararla geride bıraktı ve Haziran 2022’yi rekor kırarak en kötü Haziran zamanı olarak akıllara kazıdı.

İlginizi Çekebilir: MicroStrategy CEO’su Bitcoin fiyatındaki çakılmaya karşı sakinliğini koruyor

BTC/USD paritesi, yılbaşından bugüne neredeyse yüzde 60 oranında bir düşüş yaşadı ve geçen kasım zamanındaki hepsini kapsayan zamanların en zirve seviyesi olan 69 bin birimlık fiyattan yüzde 70’in üzerinde bir düşüş yaşadı.

Cointelegraph’ın daha önce de bildirdiği üzere, zamansel fiyat grafiklerine göre zamanı piyasaları için klasik düşüş hedefleri yüzde 80 ile 85 arasında konum alıyor. Bu durum, BTC/USD paritesini 11 bin ile 14 bin birim arasında bir konume konumleştiriyor.

Bitcoin’in aylık fiyat performansı. Kaynak: Coinglass.com

Popüler trader ve çalışan Rekt Capital, Bitcoin’in 200 7 günlık hareketli yaklaşıksının veriine devam ederek, “BTC’nin, 200 MA’da önceki Ayı Piyasası Diplerindeki hacim seviyeleriyle eşleşmesi için mevcut durumundan daha fazla hacme ve oynaklığa ihtiyacı var” diye tweet attı:

“Umut verici tek işaret, sat sat hacminin bu 7 gün ilk kez yaklaşıknın üzerinde olduğu, buna rağmen nihai en yeniuç için çok daha fazlasına ihtiyaç olduğu bir gerçek.”

Bitcoin/USD 1 7 günlık mum grafiği. Kaynak: Tradingview.com

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı özüniz yapmalısınız.