Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin 23.800 birimın altına indi – Kripto piyasasının değeri 1 trilyon birimdan düştü

Bitcoin (BTC) fiyatı, 13 Haziran Wall Street açılışından önce devam eden sat sat baskısı ile karşı karşıya. Öte yandan Ether (ETH) de birkaç yılın en düşük seviyelerini tekrar ziyaret ediyor.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bitcoin 24.000 birim için savaşıyor

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre, BTC/USD paritesi mzamanis ortasında belirlenen on zamanin en düşük seviyelerini geride bıraktı.

Birden fazla cephede mücadele veren en büyük kripto para birimi, pek çok düşüş tetikleyicisine maruz ketti. Bu düşüş tetikleyicilerinin bazıları kripto para ekosisteminden bazılarıysa makro cepheden geliyor.

FinTech protokolü Celsius, operasyonlarını durdurduktan devamında yok olmanın eşiğine geldi ve milyarlarca birimlık teminat kripto piyasaları için yeni bir riske dönüştü. Mzamanis zamaninda yaşanan olaylara ironik bir şekilde benzer biçimde gelişmeler yaşanırken Bitcoin ve altcoin fiyatları sert düşüşe devam etti.

Asya piyasalarının sat sat yapması ve Wall Street vadeli işlemlerinin geçen 7 günki düşüş trendini sürdürmeye hazır görünmesiyle birlikte makro koşullar pek de iyi değil.

Enflasyon şüpheleri de benzer şekilde, ABD Merkez Bankası’nın 15 Haziran’da yapacağı faiz artırımı meselesunda beklentileri artırdı.

Popüler çalışan Crypto Chase “Uzun bir zamani piyasası” olarak tanımlandığı durumu şöyle özetledi:

İşin aslı, Fed’in ne zaman hamlesini değiştireceğini, Ukrayna’daki savaşta yaşanacak gelişmeleri, yakın gelecekteki ABD başkanlık seçimi en yeniuçlarını ve tedarik zinciri sorunlarını bilmiyoruz. Piyasalar belirsizliği sevmiyor. Elbette bir fiyat oynaklığında al sat yapabilirim, ama uzun vadeli yatırım? Henüz değil.

Hem uzun hem de kısa zaman dilimlerinde daha güvenli yorumlar yapanlar da vardı.

Cointelegraph’a yazılarıyla katkıda bulunan Michaël van de Poppe şunları söyledi:

Normal ve en yeni derece olabilecek bir durum. Ancak bu faiz beklentisi büyük artışlara (75 baz puan) doğru ilerliyor. Bunu ummuyorum. Muhtemelen 50 baz puan olacak. Piyasalar her zaman aşırı tepki verir.

Bu arada kripto para piyasasının toplam değeri, Şubat 2021’den bu yana ilk kez 1 trilyon birimın altına düştü.

Kripto para piyasasının değerine ait 1 7 günlık mum grafiği. Kaynak: TradingView

Ethereum 1.000 birim fiyat hedefiyle karşı karşıya

Düşüş sürecine devam eden altcoin piyasasında, gün içindeki zararlar daha da derin oldu.

İlgili: 2020’den beri en kötü kapanış — Bitcoin yatırımcılarının izlemesi gereken 5 faktör

Hafta en yeniu fiyatı sert biçimde düşmeye devam eden Ether, Bitcoin’in önceki blok ödül yarılanması (halving) döngüsü sırasında yakaladığı hepsini kapsayan zamanların en zirve seviyesinin altında işlem görüyor.

ETH/USD paritesi bu yazı yazılırken 1.230 birim civarında dalgalanıyordu. En en yeni Ocak 2021’de bu seviye görüldü. Eski döngünün Ocak 2018’de belirlenen zirvesi 1.530 birim civarındaydı.

ETH/USD 1 7 günlık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Kripto girişim sermayesi fonu Placeholder’ın kurucusu Chris Burniske, “İşler o görecek şekilde hızlı kötüye gidiyor ki BTC ve ETH için 200 7 günlık basit hareketli hemen hemen (SMA) ciddi şekilde test edilecek” dedi ve ekledi:

ETH muhtemelen bunu net bir şekilde kırar ve 1.000 birimlık daha büyük psikolojik teste yönelir. BTC daha büyük bir mücadele verecek, yine de ufuktaki bulutlar göz önüne yapıldığında, 20.000 birim ve altına inmesi imkansız değil.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.