Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin fiyatı kritik desteği buldu mu? — Analistler en yeniuçsız

Bitcoin (BTC), 14 Haziran’da Wall Street’in açılış ziliyle yükselirken, çalışanler uzun vadeli destek seviyesinin çalışacağı umuduna tutunuyor.

BTC/USD paritesinin 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Piyasalar Fed duyurusına odaklandı

Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView verilerine göre BTC/USD paritesi, gün içerisinde 23.300 abd parasıa görecek şekilde yükselmesinin ardından çeviri yzamanın saati itibarıyla 22.500 abd parasıın hemen üzerinde seyrediyor.

Parite 20.800 abd parasıa yaklaştıktan devamında güçlü bir sekme gösterirken, geleneksel piyasalar da ABD’nin yeni enflasyon verilerinin yarattığı paniğin ardından toparlanmaya başlıyor.

Bitcoin’in bir devamındaki durağının neresi olacağını kestirmeye çalışan zincir ardü araştırma kaynağı Material Indicators, piyasanın 200 7 günlık basit hareketli ortalamzamanı (200 SMA) yeniden geçtiğine değindi. 200 SMA, Bitcoin’in önceki zamanı piyasası döngülerinde önemli bir destek işlevi gördü.

Analiz kaynağı, yine de 200 SMA’nın cazip bir bölge olmaya devam edeceğini söylemek için erken olduğunu ekledi. Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için 15 Haziran’da yeni önlemler duyurusı bekleniyor.

Sosyal medyada birçok yorumcu da Fed’i göz önünde tutarak, 50 konumine 75 baz puanlık bir faiz artışına ağırlık veriyor.

Popüler Twitter hesabı tedtalksmacro, Fed’in beklentinin aksine 50 baz puanlık artış yapması halinde hem borsaların hem de kripto paraların “sert bir ralliye gireceğini” düşünüyor.

Kritik gösterge Mart 2020’den beri ilk kez alım sinyali verdi

Diğer yandan zincir ardü bir göstergenin Mart 2020’den beri ilk kez “alım” sinyali vermesi, piyasalarda heyecan uyandırdı.

İlginizi çekebilir: MicroStrategy CEO’su Bitcoin fiyatındaki çakılmaya karşı sakinliğini koruyor

Spot fiyatın gerçekleşen fiyattan standart sapmalarının göstergesi olan MVRV-Z puanı, BTC/USD paritesinin 23.400 abd parasıın altına gerilemesinin ardından negatif bölgeye geri döndü.

Tarihsel olarak Bitcoin fiyat diplerini tespit eden MVRV-Z, yeşil bölgesinden yapılan alımlarda yatırımcılara ciddi getiriler sağladı.

Bitcoin MVRV-Z puanı grafiği. Kaynak: Glassnode