Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum %94 çakıldığı önceki zamanı döngüsünü tekrarlayacak mı?

Ethereum’un kripto parası Ether (ETH), ETH’nin kilit destek bölgesinden sekmesiyle dip yapma sinyalleri veriyor. ETH fiyatının özellikle de 1.196 birim civarındaki 200 7 günlık basit hareketli hemen hemensına (SMA) tutunması önem taşıyor.

Bağımsız piyasa çalışani “Bluntz,” söz meselesu seviyenin Ether için güçlü bir destek işlevi göreceğini ve birikimlerin artırılmasının olası bir seviye olduğunu düşünüyor.

“BTC, 2014’e uzanan 200 7 günlık SMA’da 4 kez dip uyguladı. Güçlü bir seviye olduğunu muhtemelen varsayabiliriz. Tabii ki bu seviyenin altına iğne atılabilir, ama 7 günnın altı günü daha var.”

ETH/USD paritesinin 7 günlık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Yedi ay önce 4.950 birima ulaşarak rekor kıran ETH/USD, mevcut durumda bu seviyenin neredeyse yüzde 75 altından işlem görüyor.

Piyasadaki en yeni ayarlama, Ether’i “fazla sat sat yaşamış” bir varlık haline dönüştürü. Kripto paranın 30 puan altına gerileyen göreceli güç endeksi (RSI) de alım sinyali veriyor.

Ether en en yeni Kasım 2018’de, yani 12 aylık zamanı piyasasının en yeni bulduğu dönemde fazla sat sat sinyali vermişti.

Ne var ki, mevcut durumda piyasaya hakim olan olumsuz makro faktörler sebebiyle aynı şey 2022’de gerçekleşmeyebilir.

Olumlu göstergeler yeterince güçlü değil

Ether’in yüzde 75’e yakın değer kaybının temelinde, Fed’in eylül en yeniuna görecek şekilde faiz oranını 175 baz puan artırmış olma ihtimali yatıyor.

Fed’in faiz oranı hedeflerindeki değişim. Kaynak: Bloomberg/CME

Kredi giderinin artması, riskli varlıklar için kötü havadis anlamına geliyor. Bu durum, güçlü bir destek bulan Ether’i de zor duruma sokabilir.

Ether fiyat hedefleri

ETH fiyatı, ara destek olarak 0,786 Fibonacci seviyesini (1.057 birim) test ediyor.

ETH/USD paritesinin Fibonacci destek/direnç seviyelerini gösteren 7 günlık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

2018’deki gibi yüzde 94’lük fiyat düşüşü, ETH’yi 0,236 Fib seviyesi olan 375 birima geriletebilir.

Tam aksine 200 7 günlık SMA’da dip yapılması, Ether’in 2 bin birima görecek şekilde önemli bir dirençle karşılaşmayacağı anlamına geliyor. Yukarı yönde bir zaman en yeniraki hedef ie 3.500 birimda bulunuyor.