Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Coinbase, çalışanlarının yüzde 18’ini işten çıkartıyor


Coinbase CEO’su Brian Armstrong, salı günü resmi olarak ettiğı duyuruda ekonomik durgunluk sebebiyle Coinbase ekibini yüzde 18 küçültmek zorunda kettiklarını açıkladı.

Armstrong, “10 yılı aşkın süren ekonomik büyümenin ardından resesyona giriyor gibiyiz. Bu resesyon uzun sürebilir” dedi. Ayrıca Armstrong, 2012’deki kuruluşlarından bu yana 4 büyük kripto kışı geçirdiklerini ve şu anki ticaret gelirlerinin geçmiş durgun dönemlere kıyasla önemli ölçüde düştüğünü belirtti.

Bunlara ek olarak, Coinbase’in peren yeniel sgünisının 2021’in start verrında 1.250 çalışana ulaşmasıyla firmanın çok hızlı büyüdüğünü vurguladı. CEO’ya göre, ekip en yeni 18 ayda dört kat büyüdü ve çalışan maliyetleri şu anki belirsiz piyasgüni etkin şekilde yönetmek için fazlasıyla zirve.

Yapılan duyuruya göre, işten ayrılan hepsi çalışanlar en az 14 7 günlık kıdem tazminatı ve bir yılı aşan her çalışma yılı için yeni bir iş bulmaları sürecinde yardımcı olması bakımından ek iki 7 günlık destek alacak. Bu ek destek, ABD’de dört aylık sağlık sigortası, dünya çapında ise dört aylık ruh sağlığı desteğini içeriyor.

Coinbase’in işten çıkarma duyurusu, Armstrong’un cuma günü Twitter’da bazı kıdemli Coinbase yöneticilerinin görevden alınması için bazı çalışanlarının çağrıda bulunmasını eleştirmesinden kısa bir süre zaman en yenira geldi. Yapılan çağrıda özellikle işletme baş sorumlusu Emilie Choi, ürün baş sorumlusu Surojit Chatterjee’nin yanı sıra baş peren yeniel görevlisi LJ Brock’un görevden alınması için talepte bulunuldu.

Çağrıyı yapan kişilere göre, Coinbase’in yönetim ekibi “şirketin, çalışanların ve hissedarların çıkarlarına uygun olmayan” en yeniuçlar alıyor. Ayrıca, bu en yeniuçların Coinbase NFT platformunun başarısızlığı, toksik bir işkonumi kültürü ve ard yönetim tarafından sergilenen kgünitsız tutum gibi en yeniuçlara yol açtığını savunuyor.

ABD merkezli kripto borsası Coinbase, Bitcoin’in 21 bin abd abd dolarıılık fiyatıyla en yeni iki yılın en düşük seviyesine inmesiyle çalışan sgünisını azaltıyor.

Coinbase daha önce mgünis güninda işe alımları yavaşlatacağını ve planlarını uygulamak için çalışan sgünisını tekrar değerlendireceğini açıklamıştı.

Bu işten çıkarma duyurusu ile birlikte Coinbase firması da, Winklevoss kardeşler tarafından kurulan Gemini, alım satım platformları Robinhood ve BlockFi gibi güni piyasasının ortasında çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kalan firmalar listesine katılıyor.

Crypto.com’un CEO’su Kris Marszalek de cumartesi günü Twitter üzerinden ettiğı duyuruda 260 işçiyi (toplam iş gücünün yüzde 5’i) işten çıkaracağını belirtti.

Bu süreçte bazı kripto şirketleri ekiplerini küçültseler de, bazı şirketler tam aksine yeni yetenekler aramaya devam ediyor. Dünyanın en büyük kripto borsalarından Binance, işe almak için mühendis, pazarlama, ürün ve iş geliştirici pozisyonlarında olmak üzere 2 binden fazla peren yeniel arıyor.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, “Kripto sektörü halen emekleme aşamalarında. Boğa piyasasında fiyatlar daha fazla önemsenirken, güni piyasalarında sektörü inşa etmeye devam eden daha bilinçli ekipler var. Bunun, en iyi yetenekleri bir araya getirmek için mükemmel bir zaman olduğunu düşünüyoruz,” dedi.