Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
“Bitcoin fiyatındaki düşüş sebebiyle zarara uğramadık”


El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, ülkenin Bitcoin’e (BTC) yatırım yapma stratejisini eleştiren medyaya ateş püskürttü ve mali risk iddialarını “en yeni derece dayanaksız” bulduğunu söyledi.

Zelaya, pazartesi düzenlenen basın toplantısı sırasında hükümetin Bitcoin fiyatındaki keskin düşüşe nasıl tepki verdiği sorusunu duygusal bir şekilde yanıtladı:

“Bu açıkça Bitcoin’e yöneltilen bir eleştiridir, El Salvador’un stratejisine değil. Onları en az ilgilendiren şey El Salvador, bizim ekonomimize ne olduğu medyanın umrunda değil, insanlarımıza, enflasyona ne olduğuyla ilgilenmiyorlar.”

Yetkili, El Salvador ilk kez Ekim 2021’de 60.300 abd parasıdan Bitcoin topladığından beri, kripto para kurunun düşüşü sebebiyle ülke bütçesinin 40 milyon abd parası civarı zarara uğradığı iddialarının yanlışlığını vurguladı. Zelaya, BTC fiyatının yeniden toparlanma ihtimaline dikkat koydu:

“Bunu tekrar tekrar söyledim. 40 milyon abd parası olduğu iddia edilen zarar gerçekleşmedi, çünkü coin’lerimizi satmadık.”

Zelaya, zirve mali risk iddialarının da gülünç olduğunu ve göz ardı edilmesi gerektiğini, riskin en yeni derece düşük olduğunu söyledi.

El Salvador, mevcut durumda değeri 50 milyon abd parası civarı olan 2.301 Bitcoin’i elinde bulunduruyor. Bu miktar, itibari para değeri bakımından ülkenin ettiğı yatırımın yarısından azı ediyor.