Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin Lightning Network kapasitesi 5 bin BTC’ye ulaştı!

Bitcoin ödemeleri için lakonum 2 çözümleri sunan Lightning Network, makroekonomik olumsuzluklara ve durgun fiyat hareketlenmelerine rağmen gelişmeye devam ediyor.

Bitcoin Lightning Network, 96 milyon abd ABD parasıı değerinde 5 bin BTC kilometre taşı kapasitesine ulaştı. Bitcoin kişisiları ağın genişlemesini desteklemeye devam ettikçe, dünyanın dört bir yanında Lightning Network ödeme kanallarında Bitcoin, giderek daha fazla tanıtılıyor.  

Bitcoin Lightning Network kapasitesi. Kaynak: Look into Bitcoin

Lightning Network, kişisiların daha hızlı veya daha düşük ücretlerle Bitcoin göndermelerine ya da almalarına imkân tanıyor. Ağ kapasitesi ne görecek şekilde fazlaysa, eldeki likidite de o görecek şekilde fazla oluyor. Sonuç olarak, kişisilar daha zirve hızda ödeme ve daha zirve işlem hacimleri deneyimleyebiliyor. 

İlk olarak 2018 yılında kurulan Lightning Network, en yeni zamanlarda eleştirilere maruz kalmaya devam ediyor. Udi Wertheimer gibi Bitcoin fenomenleri, kimsenin ağı kullanmadığı iddiasıyla, Lightning Network’ün “başarısızlığı” üzerine tartıştı. Bunun yanı sıra ağ, geçtiğimiz haziran zamanında 4 bin BTC kapasiteye ulaştı. Son dört yılda güvenli bir ödeme ağı haline gelen Lightning Network, El Salvador, Mann Adası ve Cebelitarık’ta oldukça popüler hale geldi.

Bitcoin Senegal’den Nourou, LN’nin neden bu görecek şekilde önemli olduğunu açıkladı. Cointelegraph ile gerçekleştirdiği röportajda Nourou, şunları söyledi: “Senegal’de 50 FCFA’lık bir ekonomimiz mevcut. Senegal vatandaşlarının çoğunluğunu temsil eden işçi sınıfı, kahvaltılarında, 50 FCFA’ya (0,07 avro) süt, şeker, kahve, su ve diğer birçok temel ürünü satın alıyor.” 

Nourou, şöyle devam etti:

“Mikro işlemler bizim ekonomik gerçekliğimizdir. Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda ve ekonomimizde yaygın hale gelmesi için, Lightning Network’ün bu mikro işlemleri destekleyecek yeterli kapasiteye sahip olması gerekiyor.” 

Galoy CEO’su Nicolas Burtey, Lightning Network’te 5 bin BTC Bitcoin başarısını kutlayan ilk kişilerden biriydi. Cointelegraph ile uyguladığı röportajda Burtley, Bitcoin’in El Salvador’da yaygınlık kazanmasının Lightning Network adına bir yıkım olduğunu belirtti. Tüm ölçümlerin gerçekten harekete geçtiği nokta ise burasıydı. Nicolas Burtey, “Yasa tasarısı aslında yıldırım yasası (Lightning law) olarak nitelendirilmeliydi” şeklinde bir şaka uyguladı.

5 bin BTC ölçümlerinin önemine vurguda bulunarak duyurusına devam eden Burtley, “Kanal başına ödeme hızı daha da hızlanmış durumda. Bu, daha anlamlı bir ölçüm, yine de yalnızca node kişisiları bunu görebilir. Bu yüzden de medyada o görecek şekilde öne çıkmıyor” ifadelerini kullandı.

Lightning Network, bir zamanlar Bitcoin hayranları için bir ilgi alanıyken günümüzde büyük şirketlere de hitap ediyor. MicroStrategy şirketi, Bitcoin Lightning Yazılım mühendisi aradığını duyurusı bunu destekliyor. Ayrıca şirketin, halka açık şirketler arasında 130 bin adet BTC bilançosuyla elinde en fazla Bitcoin bulunduran şirket olarak liderliğini koruması da bu durumun en iyi örneklerinden.

Jack Mallers tarafından yönetilen Bitcoin Lightning şirketi olan Strike, yatırımcılar için “ödemeler meselesunda bir devrim yaratmak” için 80 milyon abd ABD parasıı bağış topladı. Mallers ve şirketi Strike, 2021 yılında El Salvador’un BTC’yi benimseme planlarında öncülük etti.

Geçtiğimiz aralık zamanında Senegal’de gerçekleştirilen ilk büyük Bitcoin konferansı olan Dakar Bitcoin Günleri’ne ev sahipliği yapan Nourou’ya göre, 5 bin BTC kilometre taşı en yeni derece önem arz ediyor. Nourou aynı zamanda, “Ağda bloke edilen BTC’lerdeki ve paralel olarak açılan kanal szamanısındaki yükseliş, dünyadaki Bitcoin işlemlerinin demokratikleşmesi yolunda atılmış bir adımdır” ifadelerine konum verdi.