Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin madencileri haziran zamanında hepsini kapsayan gelirini sattı

Kripto para piyasası haziran zamanının ilk 7 günsında ciddi bir sat sat baskısıyla karşı karşıya ktopladı ve büyük kripto paralar en yeni 4 yılın en düşük seviyesini gördü.

Piyasa koşulları Bitcoin (BTC) madenciliğinin kârlılığını da kötü etkiledi ve madencileri BTC birikimlerini satmaya zorladı.

Arcane Research’ün verilerine göre halka açık Bitcoin madenciliği şirketleri, mzamanıs zamanında eriştikları BTC’nin tamamını sattı. Bu şirketler, normal dönemlerde kazançlarının yüzde 20-40 arasını satıyor.

Madencilik şirketleri, 2022’nin ilk dört zamanında ürettikleri BTC’nin yüzde 30’unu satarken, bu oran mzamanıs zamanında 3 kat artış gösterdi ve bu artışın haziran zamanında da sürmesi bekleniyor.

Halka açık BTC madenciliği şirketleri ağın toplam hash oranının yalnızca yüzde 20’sini oluşturuyor olsa da, davranışları genellikle özel madencilerin de düşündüklerini yansıtıyor.

Madencilerin elinde toplamda 800 bin BTC bulunuyor ve bu onları piyasadaki en büyük balinalara meselemuna getiriyor. Halka açık madencilerin elinde ise 46 bin BTC bulunuyor ve bunların satılması Bitcoin fiyatını daha da düşürebilir.

Bitcoin’in haziran zamanında 2017’nin tepe seviyesi olan 20 bin abd abd dolarııın altına gerilemesi ve en yeni 4 yılın en düşük seviyesi 17.783 abd abd dolarııa gerilemesi, koşulları daha da kötüleştirdi. Madencilerin borsalara gönderdikleri hacmi ölçen Madencilerden Borsalara Akış göstergesi ise Ocak 2021’den beri görülmemiş düzeye yükseldi.

Bitcoin hash fiyatı göstergesi ise madencilerin terahash başına eriştikları geliri ifade ediyor. Bu gösterge de en yeni 1,5 yılın en düşük seviyesini gördü.

Madencilerin stres altında olduğu ve zararına sat sat yapıyor olabileceği dönemleri tespit etmede kullanılan Bitcoin Hash Kurdelesi göstergesi, birçok madencinin kâr etmemeleri sebebiyle donanımlarının fişini çekmiş olabileceğine işaret ediyor.

Piyasada birçok yorumcu, bu göstergeyi özellikle de madencilerin pes ettiği dönemi dip sinyali olarak yorumluyor.