Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin Madencilerine İsveç’ten Önlem: Arz Şokunu Tetikleyebilir

İsveç enerji bakanı, elektrik talebinde öngörülen artıştan şüphe duyan İsveç hükümetinin kripto madenciliğe desteğini çekebileceğini belirtti.

Bloomberg’in 17 Temmuz günli havadisine göre, İsveç Enerji Bakanı Khashayar Farmanbar, diğer sektörlerde artan enerji ihtiyaçları olabilitelerinin, İsveç hükümetinin kripto madencilere karşı tutumlarını değiştirebileceğini belirtti. İsveç, yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde ucuz yeşil elektriğiyle Avrupa’daki madenciler için en düşük maliyetli alternatifler arasındaydı.

Farmanbar, Bloomberg’le röportajında, İsveç’in iki seçeneği olduğunu, çelik fabrikaları gibi istihdam yaratan projeler için elektrik sağlayabileceğini veya Bitcoin madencilerinin artan enerji ihtiyaçları için kapasite artışa geçtirabileceklerini söyledi. Bakan Farmanbar bunun bir yarışma olmadığını da ekledi. Bakan, bir röportajda:

Dürard olmak gerekirse Bitcoin’den daha faydalı şeyler için enerjiye ihtiyacımız var.

dedi.

Uzmanlar, Farmanbar’ın yorumlarının Avrupa’nın en büyük Bitcoin madencilik endardrisine ev sahipliği yapan İsveç’in şu andan işe koyulyarak madencilere daha mesafeli yaklaşmasına neden olabileceğini ifade ettiler. Bloomberg’in verdiği bilgilere göre, hükümet artan enerji ihtiyaçlarından dolzamanı şüpheli, haziran en yeniunda hükümet yetkilileri İsveç Enerji Ajansı’ndan kripto madencilerin enerji tüketimini izlemenin yollarını bulmasını istedi.

İsveç’in, yapılan enerji talebi olabiliteine göre, halihazırdaki politikalarını devam ettirmesi durumunda 2050 yılında enerji tüketimi yaklaşık 300 terawatt/saate çıkacak. Hükümetin bu enerji olabilitei, devasa hidroelektrik santralleri ve dev rüzgar santralleri sayesinde dünyanın en ucuz elektrik sağlzamanıcılarından biri olan İsveç’in madenciler tarafından cazibesinin azaltılacağı ihtimalini yükseltiyor.

İsveç Enerji Talebi Projeksiyonu (TWh)

 

Ayrıca yapılan havadise göre Bakan Farmanbar madenciliğin durdurulması için ne gibi önlemler alacaklarını ifade etmekten kaçındı yine de Bloomberg’e göre tartışılan seçeneklerden birisi, topluma somut fayda sağlayan sektörlere öncelik verilmesi için yeni güç kişisilarının şebekeye erişim önceliğini değiştirmeyi içerebilir.

Medyada konum bulan bir diğer alternatif ise, kullanımlarından bağımsız olarak şu anda hepsi veri merkezleri için geçerli olan tercihli vergi muamelesinin kapsamını sınırlamak olabilir. Endardri grubu Swedenergy’nin kıdemli danışmanı Erik Thornstrom bir röportajda, bu tür teşviklerin kripto madencilerini çekmeyi amaçlamadığını, asıl amacın Microsoft Corp. veya Meta Platform Inc. gibi çok uluslu veri zengini şirketleri çekmek olduğunu söyledi. Thornstrom’a göre veri merkezleri bugün İsveç’in toplam enerjisinin yüzde birkaçını kullanıyor ve madencilik için kullanılan enerji bunun küçük bir kısmını kapsıyor yine de madencilerden gelen enerji talebi 2040 yılına görecek şekilde sekiz kat artabilir.

Bloomberg’in verdiği bilgilere göre İsveçli regülatörler, kripto varlıklarını iklim geçişi için bir tehdit olarak nitelendirdi ve Almanya, İspanya ve Norveç’teki milletvekillerinden destek alarak Avrupa Birliği çapında madencilik yasağı çağrısında bulundu.

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’nden alınan en yeni verilere göre, İsveç’in Bitcoin madenciliğindeki pzamanının giderek artışa geçtiğı görülüyor. Cambridge verilerine göre, ocak zamanında küresel üretimin %0,8‘ini İsveçli madenciler ardlendi. Almanya ve İspanya kağıt üzerinde daha büyük paylara sahip görünse de kurum, sanal özel ağlar ve proxy hizmetleri kullanılarak trafiğin şişirilebileceğini belirtti.

Uzmanlar, İsveç’in madencileri engellemesinin Bitcoin arzı üzerinde çok fazla etkisinin olmayacağını ifade etse de küresel enerji taleplerinin artışını ve resesyonu öne sürerek, madencilerin engellenmesinin histeri gibi oldukça hızlı yzamanılabileceğini, Avrupa’nın arzdaki pzamanının yaklaşık %12 olduğunu ve bu arzın çekilmesi kısa vadede bir arz şoku yaratabileceğini ifade etti ve ekledi: Bitcoin her zamankinden daha değerli hale gelebilir.