Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin madencilik firmaları, elindeki Bitcoin’leri satıyor


Bitcoin (BTC) madencilik havuzu F2Pool’un yöneticisine göre, kripto madenciliği donanım fiyatı, devam eden kripto kışının ortasında düşmeye devam edecek gibi görünüyor.

BTC ağının yüzde 14,3’ünü elinde tutan ve dünyanın en büyük Bitcoin madencilik havuzlarından biri olan F2Pool, salı günü en yeni madencilik sektörü güncellemesini yzamanimladı.

F2Pool’un Haziran 2022 BTC madenciliği en yeniuçlarını ele alan rapor, Core Scientific gibi Bitcoin madenciliği şirketlerinin çoğunun yakın zamanda özü çıkardıkları Bitcoin’lerini sattığını gösterdi.

Kanadalı büyük BTC madencilik şirketi Bitfarms, haziran zamaninda kredi seçeneğine mecbur kalmamak için 3 bin Bitcoin’ini (hepsi BTC hissesinin neredeyse yüzde 50’sine tekabül ediyor) 62 milyon abd parasıa sattı.

F2Pool’un küresel iş geliştirme yöneticisi Lisa Liu, “Halka açık neredeyse 10 endardriyel madenciyi inceledim ve hepsinin çok dürard bir şekilde özü çıkardıkları Bitcoin’lerin sat satını onayladıklarını ve bunu açık şekilde söylediklerini gördüm,” dedi. Liu, işletme giderlerini finanse etmek, sermayeyi büyütmek, buna ek ekipman ve tesis kredisi anlaşmaları kapsamındaki yükümlülükleri azaltmak için bu sat satın gerçekleştiğini de konuşmalarine ekledi.

Yalnızca birkaç halka açık endardriyel madencinin HODL stratejilerine bağlı kalacaklarını iddia ettiğini söyleyen Liu, Marathon, Hut 8 ve Hive Blockchain Technologies gibi firmaların bunlardan bir kaçı olduğunu belirtti. “Özellikle Hive’ın şaşırtıcı şekilde borcu yok. Borcu olmamakla birlikte, ASIC ve GPU donanımları için ekipman finansmanı da yok,” dedi.

Fiyatlara da değinen Liu, uygulamaya özel entegre devresi (ASIC) ekipman fiyatının en yeni birkaç ayda keskin bir şekilde düşüş gösterdiğini belirtti. Haziran zamani start verrında, ard ve orta seviye ASIC ekipman fiyatının, 10 bin -18 bin abd parası seviyesinden yaklaşık yüzde 70 diplara düştüğünü bildirdi.

Yazının yazıldığı sıralarda, Bitmain’in amiral gemisi madenci ekipmanı Antminer S19 Pro, Amazon’da ikinci el olarak 4 bin -7 bin abd parası aralığında alıcı buluyor. Kullanılmamış sıfır cihaz ise, yaklaşık 11 bin abd parası seviyesinden satılıyor.

ASIC fiyatlarının daha da düşmeye devam edeceğini ve bu durumun birçok yeni madencinin madenciliği bırakmasına sebebiyet verebileceğini söyleyen Liu, konuşmalarine şu cümlelerle devam etti:

“ASIC fiyatlarının şu anki düşüş trendine rağmen, daha da düşeceğini olabilite ediyorum. Ekipman sahipleri, rekabetçi bir fiyat seviyesinde güç ve kapasite seviyesi tutturamazlarsa, geçen yıl trene hızlı şekilde atlayan birçok amatör, muhtemelen trenden atılacaktır.”

Liu, böyle bir durumun “olabilecek en kötü senaryo” olacağını vurguladı.

Bitcoin madencilik geliri, Ekim 2021’deki 74,4 milyon abd parasılık hepsi zamanların en zirve seviyesinden bugüne (dokuz aylık bir süre içinde) yaklaşık yüzde 80 düşüş kaydetti. Kripto fiyatlarındaki keskin düşüş, küresel pandeminin sebep olduğu çip kıtlığından devamında nihayet daha uygun hale gelen grafik işlem birimlerinin fiyatlarının da ciddi şekilde düşmesine neden oldu.