Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin Suisse Başkanına Göre AB Kripto Paraları Yasaklamayacak: İşte Planı!

İsviçreli kripto para şirketi Bitcoin Suisse Başkanı Luzius Meisser, Avrupa Birliği’nin (AB) Bitcoin (BTC) ve kripto paraları tamamen yasaklamayacağını, bunun konumine kontrol altına almaya çalışacağını dile getirdi.

Luzius Meisser 30 Ocak zamaninde Coindesk’e verdiği bir röportajda, Avrupa Birliği’nin kripto paraları yasaklamayacağını yine de geleneksel finans dünyasından izole etmeyi düşündüklerini belirtti. CEO, izolasyon stratejisinin hem kripto hem de geleneksel finans piyasası için yararlı olabileceğinin altını çizdi. Meisser AB’nin bu amaç doğrultusunda getirdiği politikalara da değindi.

Meisser AB’nin kripto regülasyonu hakkındaki düşünceleri hakkında şu ifadelerde bulundu:

Niyetleri geleneksel finans piyasasını kripto para piyasasının toksisitesinden korumak. Ama belki de bu yaklaşım, kripto para birimlerini de geleneksel finansın hata ve yanlışlarından korumaya da yardımcı olabilir.

Özellikle geçtiğimiz zamanlarda geleneksel bankaların toplam varlıklarının %2’sinden fazla kripto para tutmalarını yasaklayan yasa tasarısına dikkat çeken CEO, geleneksel bankaların kripto ile temasının kesilmek istendiğinin en bariz örneklerinden birinin bu yasa olduğunu dile getirdi.

Meisser buna ek geçtiğimiz zamanlarda geleneksel bankaların müşterilerin kripto paraları için 1:1 oranda karşılık tutmalarını zorunlu kılan yasa tasarısının, temelde geleneksel bankaların Bitcoin ile çalışma ihtimalini ortadan ktopladırdığını belirtti.

Öte yandan milletvekillerinin serbest piyasa yaklaşımını benimsemesinin pek olası olmadığını öne süren CEO, muhtemelen piyasanın sıkı kurallarla denetleneceğinin altını çizdi.