Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin yatırımcılarının bu 7 gün izlemesi gereken 5 faktör

Bitcoin (BTC) fiyatındaki 7 günlık kapanış verileri, boğaları ciddi endişelarla karşı karşıya bırakmadı ve nispeten iyi bir işe koyulngıca işaret etti.

Düşen borsalara hala sıkı sıkıya bağlı olan en büyük kripto para birimi, 23 Mzamanıs’ta 30.000 abd parasıı savunuyor ve LUNA faciası devamındası yukarılarda tutunmaya çalışıyor.

Yakın dönemde mucizevi bir fiyat toparlanması belirtisi gözlenmiyor olsa da, kimi bilirkişilar herhangi bir düşüş trendinin işe koyulmasından önce yukarı hareketin işe koyulyacağını umuyor.

Makro piyasa koşulları zzamanıf seyirde ve yıllık Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantısı Bitcoin’in seyrini değiştirebilir.

Buna geçen temmuzdan bu yana en büyük dip yönlü zorluk ayarlamasını ekleyince Bitcoin’in birden fazla cephede savaş verdiği açık hale geliyor.

Önümüzdeki zamanlarda neler olabilir? Cointelegraph, BTC fiyat hareketinde etkili olabilecek birkaç faktörü masaya yatırıyor.

BTC fiyatında “dev hareket” ihtimali sürüyor

Son 7 günlara kıyasla tezat oluşturan Bitcoin, 7 günlık kapanışın ardından 23 Mzamanıs itibarıyla güç göstermeyi başardı.

Art arda sekiz 7 günlık kırmızı mum rekorunu kırmasına rağmen BTC/USD paritesi, 30.000 abd parasıı korumzamanı başardı.

Cointelegraph’a yazılarıyla katkıda bulunan Michaël van de Poppe, bu trendin 7 gün en yeniu boyunca devam ettiğini söyledi.

Hisse senetleriyle olan korelasyon ve sıkı para politikalarının fiyatı dip yönde zorladığı genel tablo göz önüne yapıldığında, herkes Bitcoin’de yukarı yönlü hareketin görüleceği meselesunda emin değil.

Popüler Twitter kişisisı Nebraskan Gooner, gün içinde gönderdiği mesajında takipçilerine “Tercih ettiğim Bitcoin senaryosu, 40 bin abd parasıa yakın büyük sıçramadan önce 22 bin abd parasıa keskin bir düşüş” dedi.

Bu durum, zamanı piyasasından sıçrama gelmesi için en iyi fırsatı sağlayacak ve birçok insanı hazırlıksız yakalayacak. Özellikle herkesin sıçramadan bu görecek şekilde emin olduğu ortamda hepsi senaryoları takip etmekte fayda var.

Bu bakış açısı, Terra LUNA faciasının ardından Bitcoin için belirlenen 23.800 abd parasılık önceki dip seviyesinin aşılması için mevcut taleplerle de uyumlu.

Geçen 7 gün en yeniu Decentrader’ın kurucu ortağı ve uzun süredir piyasa yorumculuğu yapan Filbfilb, en büyük kripto para biriminin zamanı piyasasında olduğunu kabul etmenin zamanının geldiğini söyledi.

“28.670 abd parasıdaki mevcut desteği kaybedersek, yeni dip seviyelerinden önceki en yeni destek 26.512 abd parasıa konumleşir” diye ekledi ve halihazırda yeniden test edilmemiş destek ve direnç seviyelerini belirledi.

Fiyat, yukarı yönde günlük direnci kırarsa, Log Growth kanalının alt sıçrama sınırı 34.270 abd parası seviyesinde olur.

Popüler Twitter hesabı IncomeSharks, bu 7 gün 30.000 abd parasıın gücünden bağımsız olarak, herhangi olası dönüşten önce rahatlama yaşanması gerektiğini savundu.

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre, bu yazının yazıldığı sırada BTC/USD paritesi 30.500 abd parasıı yakalamıştı.

Dünya Ekonomik Forumu, Bitcoin’i “değiştirmeyi” planlıyor

Korona virüs pandemisinin işe koyulngıcından bu yana Dünya Ekonomik Forumu’nun ilk yüz yüze yıllık topantısı, 7 günnın makro tetikleyicisi haline geldi.

22-26 Mzamanıs günleri ​​arasında, önde gelen ekonomilerin temsilcileri İsviçre’nin Davos kentinde bir araya gelirken, piyasalar gelecek duyurularının ardından potansiyel fiyat oynaklığına hazırlanıyor.

Bitcoin kişisiları için sektör, geleneksel finans dünyasındaki duyarlılığa odaklandığından süreç stresli geçiyor.

Bu yıl da farklı olmayacak gibi görünüyor. Sadece bir ay önce WEF, Bitcoin’in İş İspatı (PoW) algoritması konumine Hisse İspatı (PoS) kullaması gerektiğini savunan bir video yzamanımladı.

Ripple’ın kurucu ortağı ve CEO’su olan Chris Larsen ile Greenpeace ABD, “Change the Code” isimli kampanyzamanı işe koyulttı.

Stablecoin olan TerraUSD’nin (UST) patlaması, kripto paraları finansal kuruluşların hedefi haline getirdi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kripto para birimlerinin “hiçbir değeri olmadığını” ve bu nedenle düzenlemeye ihtiyaç duyduklarını iddia etti.

Hollanda merkezli televizyon programı College Tour’da 22 Mzamanıs’ta yzamanımlanan röportajında, “Hiçbir şeye dayanmıyor. Güvenlik görevi görecek hiçbir temel varlığı yok” dedi.

Bitcoin cephesi, hem WEF hem de Lagarde tarafından yapılan duyurulara ateş püskürdü. İsviçreli Bitcoin Suisse gibi firmalar bile eleştirilere karşı çok az tolerans gösteriyor.

Tıpkı El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin, geçen 7 gün 44 ülkenin katıldığı Bitcoin zirvesinde olduğu gibi, bu 7 günki Davos etkinliğinde itibari (fiat) para birimi üzerinde göze çarpan rakip olarak Bitcoin’i şampiyon ilan etti.

23-25 ​​Mzamanıs günleri ​​arasında Norveç’in Oslo kentinde düzenlenecek olan Oslo Özgürlük Forumu, özüni “zorbalığa karşı durmak için birleşmiş küresel eylemciler toplantısı” olarak tanımlıyor.

Etkinlikte meseleşanlar arasında ekonomist Lyn Alden, Strike CEO’su Jack Mallers ve Lightning Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Elizabeth Stark da dahil olmak üzere Bitcoin’in en tanınmış isimleri var.

Girişimci Jeff Booth, 7 gün en yeniu attığı tweet’te, “Yarın işe koyulyacak olan iki uluslararası forum görünüşte benzer, yine de Dünya Ekonomik Forumu ve Oslo Özgürlük Forumu taban tabana zıt. Manipüle edilmiş paranın gerekliliği, zorlama ve bireysel hak ve özgürlüklerin kaybı anlamına gelir. Oslo’da görüşürüz” dedi.

Zorluk, madencilerin karşı karşıya ktopladığı koşulları yansıtıyor

Büyük Bitcoin fiyat düşüşleri mutlaka geride iz bırakır.

Güncel olabilitelere göre, Bitcoin ağının temelleri şimdilerde 30.000 abd parasıa gelen yolculuğa uygun biçimde ayarlanıyor.

Madenciler arasındaki değişen dinamikleri yansıtan zorluk, bu 7 günki otomatik ayarlamasında yaklaşık yüzde 3,3 oranında azalacak. Bu oran mütevazı olsa da, değişiklik yine de Temmuz 2021’den bu yana en büyük düşüş anlamına geliyor.

Nedeni ise çok basit: Bitcoin fiyat hareketi sadece dip yönelmekle kalmadı, aynı zamanda madencilerin kârlılığını da düşürdü.

Madencilerin üretim maliyeti, faaliyetlerini sürdürme meselesunda kilit öneme sahip. Şu anda yaklaşık 26.000 abd parası olan bu tutarın altına düşüş, madenciliğin kârlı kalması için ağ temellerinde daha büyük değişikliklerin gelmesine neden olacak.

Veri izleme platformu MacroMicro’ya göre, 21 Mzamanıs itibarıyla Bitcoin madenciliği yaklaşık 26.250 abd parasıa mal oluyor.

Tahmini verilere dayalı kârlılık baskısına rağmen, zincir ardü analitik platformu Glassnode’un en yeni verilerine göre madenciler teslim olma belirtileri göstermiyor. BTC sat satlarını hala minimumda tutuyorlar.

Madencilerin cüzdanlarından çıkan kripto paralara işaret eden madenci çıkışları, 23 Mzamanıs’ta en yeni bir zamanın en düşük seviyesini gördü.

Bu arada Bitcoin madenciliğindeki hash oranı, 23 Mzamanıs itibarıyla olabilitei olarak saniyede 233 exahash (EH/s) seviyesine ulaştı.

Analitik platformu CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju için genel eğilim benzer şekilde.

“BTC fiyatı, Kasım 2021’den bu yana yüzde 56 düşerken, hash oranı yüzde 75 uçtu” dedi.

Piyasa buz, yine de ağ temelleri madencilik tesislerinden gelen ısıyla dolu.

Bitcoin madencilik hacminin 7 günlük hareketli yaklaşıksı. Kaynak: Glassnode/ Twitter

Zincir ardü hacim birkaç zamanın en düşük seviyelerinde

Bitcoin fiyat hareketi, 2022 boyunca ana akım tüketiciler için sıkıcı bir hal topladı, yine de şimdi mevcut yatırımcıların katılımı bile azalıyor.

Zincir ardü veriler, LUNA devamındası paniğin dikkate değer istisnası dışında, hacimlerin istikrarlı bir şekilde düştüğünü gösteriyor.

İşlem hacimlerinin yedi günlük hareketli yaklaşıksını izleyen Glassnode, 23 Mzamanıs itibarıyla dokuz zamanın en düşük seviyesinin görüldüğünü belirtti.

9 Mzamanıs’tan işe koyulyarak hareketli yaklaşık hızla düşüyor. 22 Mzamanıs’ta toplam düşüş yüzde 70 seviyesine ulaştı.

CryptoQuant’tan Ki, bireysel alıcılardaki ilgi eksikliğinin altını çizerken, danışmanı arkadaşı Willy Woo, piyasa dalgalanmalarından büyük oyuncuların sorumlu olduğunu savundu.

Geçen 7 gün dahil olduğu Twitter tartışmasına verdiği yanıtta, “Hacmin çok azı bireysel yatırımcıların yiyecek satın alma ihtiyacından kaynaklanıyor ve dolzamanısıyla fiyat üzerindeki etkisi minimum” diye yazdı.

Arzın sadece yüzde 5’i, 30.000 abd parasıdan daha düşük fiyattan BTC alanlara ait. Hacmin büyük kısmı piyasa riskinden korunmak için sat sat yapan daha büyük yatırımcılar.

Bitcoin toplam transfer hacminin 7 günlük hareketli yaklaşıksı. Kaynak: Glassnode

Piyasa duyarlılığı dipte

Mütevazı fiyat artışının aksine Bitcoin, duyarlılık açısından izlendiğiğında yükseliş emaresi göstermiyor.

İlgili: Bu 7 gün takip edilmesi gereken 4 altcoin | 23.5

Geleneksel duyarlılık göstergesi olan Kripto Korku ve Hırs Endeksi verilerine göre, piyasanın büyük kısmı yeni bir düşüşe hazırlanıyor.

100 üzerinden 10 değerine işaret eden endeks, günsel olarak fiyat diplerinde görülen “aşırı korku” bölgesinin en alt bölgesine geri döndü.

Korku ve Hırs, bu zamanın işe koyulrında Mart 2020’den bu yana en düşük seviye olan 8’e düşmüştü.

Yüksek korelasyon içinde olduğu S&P 500 ile ilgili duyarlılığı veri eden trader, girişimci ve yatırımcı Bob Loukas, Bitcoin için nasıl bir model oluşabileceğine ışık tuttu.

Bu arada geçen 7 gün, popüler trader ve danışmanı Rekt Capital, duyarlılığı önemli şekilde değiştirmek için daha ciddi fiyat değişikliğinin gerekli olacağını savundu.

“Yeşil bir günde BTC için yükseliş, kırmızı bir günde düşüş beklemek kolay. Ancak BTC hala 28.000 ile 32.000 abd parası arasında değişiyor” diye tweet attı.

Bu süreç, herhangi biri kırılma gerçekleşene görecek şekilde devam edecek. Menzil içi hareketler, duyarlılıktaki değişikliğe işaret etmek için yeterli değil.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi ile BTC/USD paritesi. Kaynak: LookIntoBitcoin

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.