Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
BitMEX spot kripto para borsası start vertıyor

Küresel kripto türev borsası BitMEX, nihayet spot kripto alım satım platformu start vertarak, borsayı yalnızca türev platformu olmanın ötesine taşıyor.

BitMEX, 17 Mayıs’ta ettiğı resmi duyuruyla spot kripto borsası BitMEX Spot Exchange’in faaliyete start verdığını ve hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi kripto paraları alıp satabileceğini açıkladı.

Yeni spot borsası, start verngıçta hepsi stablecoin Tether (USDT) paritesiyle listelenecek yedi kripto parayı destekleyecek: BTC, ETH, Chainlink (LINK), Uniswap (UNI), Polygon (MATIC), Axie Infinity (AXS) ve ApeCoin (APE).

Spot borsası kuran BitMEX, dünyanın en büyük 10 spot kripto para borsasından biri olmayı hedefliyor. Şirket, duyuruya göre özü spot borsasını kurma kararını, mevcut kullanıcı tabanından gelen talebin artmasının ardından geçtiğimiz yıl topladı.

BitMEX CEO’su Alexander Höpner, “BitMEX, bugün kullanıcılarımıza favori dijital varlıklarını alıp satabilecekleri tam bir kripto ekosistemi sunmaya bir adım daha yaklaştı. Daha çok özellik, parite ve müşterilerimize kripto devriminde yer alma yolu sunmadan durmayacağız,” diye belirtti.

2014’te kurulan BitMEX, dünyanın en büyük ve en eski kripto alım satım şirketlerinden biridir ve Bitcoin’in doğumundan yalnızca altı yıl devamında kurulmuştu. Spot borsaların aksine BitMEX, şimdiye kadar çoğunlukla türeve odaklandı ve kullanıcılara geniş yelpazede kripto varlıklar için vadeli işlem, opsiyon ve sürekli vadeli sözleşmelerini alıp satma imkanı sundu.

Günlük işlem hacmi 841 milyon abd abd dolarıı civarı olan BitMEX, çeviri yayın saati itibarıyla en büyük 30 kripto türev platformu arasında yer alıyor.