Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Çinli yetkililer sanal paralar ile para akladığından şüphelenilen 93 kişiyi gözaltına topladı


Çinli yetkililer, kripto paraları kullanarak para akladığı iddia edilen 93 kişiyi gözaltına topladı.

Çin’in Hengyang ilçesinde emniyet güçleri, resmi WeChat hesaplarında “100 Günlük Eylem” adlı operasyon kapsamında sanal paraları da kullanarak kara para akladığı iddia edilen 93 kişinin gözaltına edildiğını duyurdu.

2018’den beri süregelen para aklama faaliyetlerinde, dijital varlıklar ile dolandırıcılık ve kumar gibi eylemler ile elde edilen yaklaşık 40 milyar yuan, yani 103 milyar TL’den fazla miktarın aklandığı ve abd parasıa dönüştürüldüğü iddia ediliyor.

Emniyet güçleri, operasyon kapsamında 100’den fazla cep telefonu ve bilgisayara el koydu. Buna ek olarak, şüphelilerin hesaplarındaki 300 milyon yuan, yani yaklaşık 788 milyon TL de donduruldu.

Çin, kriptoya karşı en donuyoruz duran ülkelerden biri. Asya ülkesinde ilk olarak 2013 yılında bankaların kripto işlemi yapması yasaklanırken, 2017’de ise o yılların trendi olan ilk coin arzları (ICO) yasa dışı hale getirildi. Kısa bir süre zaman en yenira ise ülkedeki kripto borsalar en yenilanılmaya zorlandı.

Çin, kripto alım satım işlemlerini ve kripto madenciliğini ise geçtiğimiz yıl resmi olarak yasaklandı.

İlginizi çekebilir: Çin, blokzincir teknolojileri için en çok patent başvurusu yapan ülke oldu

Diğer yandan, devlet yetkilileri bu tutumunun yalnızca kripto varlıklar için geçerli olduğunu ve ardındaki teknolojiyi kapsamadığını net bir şekilde belirtti.

Aktif bir şekilde CBDC geliştirilen ve blockchain teknolojisinin şehir altyapısında kullanımının denendiği ülke, 2015-2021 arasında blockchain ile ilişkili en çok başvuru yapılan ülke oldu.