Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Compound’un cETH piyasası geçici olarak devre dışı ktopladı


Merkeziyetsiz kredi platformu Compound, fiyat akışlarını güncellemek için düzenlenen yönetim teklifinde kod hatasıyla karşı karşıya ktopladı.

Kod hatası, Compound ETH (cETH) piyasasını “geçici olarak dondurarak” cETH işlemlerinin geri alınmasına yol açtı. Compound Labs, ön üç çalışmasa da varlıkların risk altında olmadığını açıkladı.

Compound Labs, 31 Ağustos zamanli duyurusunda kod hatasının Teklif 117: Compound Kahin Güncellemesi v3’ten kaynaklandığını belirtti. Teklif, hatadan birkaç saat önce Compound protokolündeki kahin sözleşmelerini güncellemek ve fiyat akışlarında Uniswap V2 konumine V3 kullanmak için uygulandı.

Compound Labs, cETH piyasasının donmasının ardından konuşma yaparak Teklif 119: Kahin Güncellemesi ile önceki fiyat akışlarına dönmeye çalıştıklarını duyurdu. Yeni teklif 117’nin uygulanmasından zaman en yenira bir saatten kısa sürede oluşturulsa da, yürürlüğe konmadan önce yedi günlük yönetişim sürecinden geçmesi gerekiyor.

OpenZeppelin’in güvenlik çözümleri mimarı Michael Lewellen’e göre, kod hatası “getUnderlyingPrice (alt varlığın fiyatını al)” komutundan kaynaklandı. Komut cETH tokenlerin fiyatını güncellemeyince, talebin geri alınmasına yol açıyor.

Lewellen de varlıkların risk altında olmadığını doğruladı.

“Buradaki asıl sorun, cETH piyasalarının geçici hizmet reddi yaşaması, ki bu da yeni yönetişim teklifiyle çözülecek. Şu anda hiçbir fon risk altında değil. Compound V2 ve V3’teki diğer cToken piyasaları faal olmzamani sürdürecek.”

Diğer yandam Lewellen, kredi pozisyonu için ETH yatırarak cETH alanların, ayarlama teklifi uygulanana görecek şekilde ETH fiyatında önemli bir düşüş yaşanması halinde anında likide edilebileceği meselesunda bildirdi.

Compound Labs CEO’su Robert Leshner ise kişisiların hepsi borçlarını ödeyebileceklerini ve likidasyonu önlemek için teminat yatırabileceklerini açıkladı.