Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
DeFi’da kilitlenen toplam değer, 2022’de yüzde 70 düştü

Yakın zamanli blokzincir verileri; merkeziyetsiz finansta (DeFi) kilitlenen toplam değerin, 2021’de deneyimlediği dramatik artışın ardından bu yıl yüzde 70’lik bir düşüş gösterdiğini ortaya koydu. Söz meselesu değerin, güncel olarak 100 milyar abd parasıın altında olduğu kaydedildi. Kilitli toplam değerin (TVL), DeFi protokolünde konum alan hepsi varlıkların değerini ifade etmek için kullanılan bir terim olduğu biliniyordu.  

CryptoRank’in verilerine göre; DeFi’da kilitlenen toplam değer, 2021 yılının aralık zamanında 303,8 milyar abd parası seviyesindeydi. Bu değer, bu yılın eylül zamanı itibariyle yüzde 68,3’lük bir düşüşle 96,3 milyar abd parası seviyesine geriledi. Bir önceki ay ise kilitli toplam değerin, 106 milyar abd parası seviyesinde olduğu görülmüştü. Yaşanan düşüşün, aylık bazda yüzde 10 oranında olduğu kaydedildi.  

Ethereum, DeFi alanındaki hakimiyetini sürdürüyor

Paylaşılan diğer bilgilere göre, DeFi alanındaki Ethereum hakimiyeti hala varlığını sürdürüyor. 56,3 milyar abd parasılık Ethereum varlıkları, DeFi’da kilitlenen toplam değerin yüzde 58,46’sını oluşturuyor. Listede Ethereum’u; 11,9 milyar abd parasıla Tron (TRX), 8,6 milyar abd parasıla BNB Chain (BNB), 3,5 milyar abd parasıla Avalanche (AVAX) ve 2,3 milyar abd parasıla Solana (SOL) takip ediyor.  

Öte yandan; bu yılın mzamanıs zamanında DeFi’da kilitlenen değer oranlarında Ethereum’un pzamanı yüzde 35 azalırken Tron’un pzamanı, yüzde 47 yükseldi. DeFi’da kilitlenen toplam değer, 2021’de yüzde 1200 artış göstermişti.