Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Düzenlemeler sorumlu inovasyona zemin hazırlayacak


Fed Başkanı Jerome Powell, 27 Eylül’de Fransa’nın merkez bankası Banque de France tarafından düzenlenen “Finansın Tokenize Edilmesinin Yarattığı Fırsat ve Zorluklar: Merkez Bankaları Nasıl Rol Oynamalı?” konferansına online olarak katıldı.

Konferansta blockchain, varlık tokenizasyonu, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve CBDC gibi yeni teknoloji ve ekosistemlerin finans sistemine etkileri, bunların mali istikrarda yarattığı zorluklar ve merkez bankalarının bu değişim karşısında nasıl bir rol oynamaları gerektiği meseleşuldu.

Powell, DeFi alanında “şeffaflığa ilişkin yapısal sorunlar” olduğunu söylerken, DeFi ve geleneksel finansın etkileşiminin az olması sayesinde, kripto kışının TradeFi olarak da adlandırılan geleneksel finans sistemini pek de etkilemediğini “iyi havadis” olarak aktardı.

DeFi ekosisteminindeki kripto faaliyetlerinin mevcut yasal çerçeve içinde nasıl gerçekleştiğine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Powell, merkez bankalarının sektörü düzene sokacak uygun düzenlemeler üzerine çalışmasının gerekli olduğunu açıkladı.

Sorumlu inovasyonu desteklerini belirten Powell, düzenlemelerin amacının da “inovasyonun meyvelerinin tehlikeler olmadan yenilebileceği” bir ortam oluşturmak olduğunu söyledi.

Aracıların konumini akıllı sözleşmelerin veya merkeziyetsiz organizasyonların topladığı yeni yapılar olduğunu söyleyen Fed başkanı, bunların beraberinde özü risklerini getirdiğini ve bunların incelenmesi gerektiğini açıkladı. Powell, düzenleyicilerin algoritma gibi oluşumları düzenlerken hangi uygulamaların kullanılabileceğini de zaman içerisinde öğreneceğini ekledi.

Stablecoin düzenlemelerinin nasıl olması gerektiğinin ABD’li düzenleyiciler tarafından değerlendirildiğini söyleyen Powell, şöyle devam etti:

“Fed’in açısından merkez bankasının paranın ana güven kaynağı olduğunu ve olmaya da devam edeceğini düşünüyoruz. Stablecoin’ler ise bu güveni ihraççılarından alıyor. Çoğu birim tabanlı olan bu stablecoin’ler, rezervin gerçekten kaliteli olmaması halinde hizmet kesintisi yaşayabilir. Yani burada bizim yapacağımız işler var.”

Powell, merkez bankasının CBDC geliştirme meselesunu da hala değerlendirdiğini, fakat dijital birim piyasaya sürüp sürmeme en yeniuçının yakın zamanda alınamayacağını ekledi.