Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Dogecoin’in piyasa değeri Cardano’yu geride bıraktı


Elon Musk’ın Twitter’ı satın alımıyla tekrar gündemin en popüler maddelerinden biri haline gelen Dogecoin (DOGE), 25 Ekim Salı gününden bu yana 0,0594 abd parasıdan 0,15 abd parasıa görecek şekilde yükselerek yüzde 150’lik bir değer artışı yaşadı. Son 6 zamanın en büyük rallisini yaşayan popüler ‘memecoin’in piyasa değeri, böylece Cardano’yu (ADA) ve S&P 500 borsa endeksindeki 120’den fazla üyeyi geride bıraktı. Bu gelişmeyle birlikte Dogecoin, dünyanın piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimleri listesinde Cardano’yla konum değiştirdi ve altıncı sıraya yükseldi.  

Güncel olarak Dogecoin’in piyasa değerinin 17,5 milyar abd parası seviyesinde olduğu kaydedildi. Cardano’nun piyasa değerinin ise 14,5 milyar abd parası seviyesinde olduğu biliniyordu. Popüler ‘memecoin’, özellikle Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması ve Twitter’ın bir kripto cüzdanı geliştirdiğine yönelik iddiaların ortaya atılmasının ardından ciddi bir ivme ulaştı. Musk, daha önce Twitter’daki sahte ve bot hesapların szamanısını azaltmak için kişisiları attıkları ‘tweet’ üzerinden Dogecoin ile ücretlendirmeyi önermişti. 

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinen yeni da Musk’ın Twitter’ı satın almasının, Dogecoin’in popüler sosyal medya platformuna entegre edilmesi olasılığını artırdığına işaret etmişti. 

Elon Musk, daha önce pek çok kez sahibi olduğu şirketlerde Dogecoin’e desteğini göstermişti

Öte yandan; kripto dünyasına ilişkin konuşmalarıyla sık sık gündeme gelen Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, kısa bir süre önce Twitter hesabı üzerinden uyguladığı yeni bir konuşmada Twitter’ı resmi olarak satın topladığını duyurdu. Söz meselesu hamleyi para için yapmadığına işaret eden Musk, konuşmasında platformu ifade özgürlüğünü destekleyen bir alan haline getirme idealini de yineledi. Dünyaca ünlü CEO, böylece 44 milyar abd parasılık sat sat anlaşmasını da tamamlamış oldu.   

Elon Musk, meseleya ilişkin ilk hamlesini ise bu yılın nisan zamanında Twitter’ın yüzde 9,2 hissesini satın alarak ve 44 milyar abd parasılık bir anlaşmayla platformun tamamını satın alacağını açıklayarak yapmıştı. Fakat dünyaca ünlü CEO, temmuz zamanında Twitter’ın platformdaki bot ve sahte hesapların szamanısını doğru bir şekilde konuşmadığını iddia ederek anlaşmzamanı tek taraflı olarak feshetmişti. Daha devamında ikili arasındaki çekişme, mahkemeye de taşınmıştı. Ancak Musk, ekim zamanında 44 milyar abd parasılık sat sat anlaşmasına sadık kalarak Twitter’ı satın almaya en yeniuç verdiğini açıklamıştı. Musk’ın satın alımı 28 Ekim’e görecek şekilde tamamlamaması durumunda, dava yeniden açılacaktı.

Elon Musk’ın daha önce pek çok kez Dogecoin’e ve Shiba Inu’ya desteğini gösterdiği ve popüler ‘memecoin’lerin fiyatının ciddi bir artış yaşamasına neden olduğu da biliniyordu. Dünyaca ünlü CEO; The Boring Company, Tesla ve SpaceX gibi sahibi olduğu şirketlerin ticari ürünlerinde Dogecoin ve Shiba Inu ile sat satlar da gerçekleştirmişti. Twitter’ın sat sat işlemlerinin tamamlanmasının ardından Dogecoin’in veya Shiba Inu’nun popüler sosyal medya platformuna yeni bir ödeme yöntemi olarak eklenebileceği olabilite edilmişti. Satışın tamamlanmasından kısa bir süre önce Twitter’ın kripto para yatırma ve çekme işlemlerini destekleyen bir kripto cüzdanı geliştirdiğine yönelik iddialar da ortaya atılmıştı. Tüm bu iddialar, satın alım yaklaşırken özellikle Musk’ın desteğiyle popülarite yakalayan Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu’nun (SHIB) ciddi bir ivme kazanmasına neden olmuştu. Satışın tamamlanmasına yaklaşık 1 gün kala DOGE değerini 24 saat içerisinde yaklaşık yüzde 17, SHIB ise yüzde 5 artırmıştı. DOGE böylece, en yeni 10 7 günnın en zirve seviyesine ulaşmıştı.