Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
dYdX, Tornado Cash’e bağlı bazı hesapların bloke edildiğini doğruladı


Kripto para türevleri alım satım platformu dYdX, bazı kişisiların hesaplarını, Tornado Cash ile bağlantılı fonlarla beraber engellediğini açıkladı. Ayrıca tartışmalı karıştırıcıyla hiçbir zaman doğrudan etkileşime girmeyen bazı hesapların da yanlışlıkla askıya topladığını belirtti.

dYdX, çarşamba günü paylaştığı bir blog yazısında, Tornado Cash’i Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler (SDN)  listesine eklediğini ve ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’ne cevaben türev platformunun bloke ettiği belirli hesapları yasakladığını söyledi. dYdX, hizmet sağlgünicısının, bazıları kripto karıştırıcısıyla hiç bağlantısı olmamasına rağmen Tornado Cash ile bağlantılı olduğu düşünülen birçok hesap belirlediğini ve daha zaman en yenira platformu engellediğini söyledi. Platform, birçok ülke için onayladırım listelerinin de dahil olduğu yasa dışı faaliyetlerle ilişkili olabilecek hesapları taramak ve işaretlemek için hizmet sağlgünicılarını kullandığını söyledi.

dYdX, “Bu ani gelişme, Tornado Cash ile hiç doğrudan etkileşime girmeyen birçok hesap sahibini etkiledi ve bu tür kişisilar da genellikle platformumuzla etkileşime geçmeden önce çeşitli işlemler sırasında özülerine aktarılan fonların kaynağını anlamaz, yine de yine de belirli kısıtlamaları sürdürmeliyiz,” ifadelerini kullandı.

ABD Hazinesi’nin 8 Ağustos’ta tartışmalı karıştırıcıyı onayladırım listesine eklemesinin ardından birçok kripto alım satım platformu Tornado Cash’e erişimi engelledi. ABD’li kişilerin SDN listesinde bulunanlarla işlem yapması genellikle yasaktır ve listelenen firmaların ve kişilerin varlıkları da bloke edilir. Bunlara Tornado Cash’e bağlı 44 USD Coin (USDC) ve Ether (ETH) adresleri dahil.

Yaptırım duyurusunun ardından, stablecoin sağlgünicısı Circle, Hazine yetkilileri tarafından listelenen adreslerde 75 bin USDC’den fazla değerde fon dondurdu. Bununla birlikte, kripto karıştırıcıyla ilişkili bireylere yönelik yapılan eylemler, ABD merkezli merkezi borsaların  da ötesine geçiyor. Ayrıca Tornado Cash kurucu ortağı Roman Semenov da geliştirici platformu GitHub’ın hesabını askıya topladığını bildirmişti. 

İlginizi Çekebilir: TORN fiyatı ABD’nin Tornado Cash onayladırımları zaman en yenirası %45 çakıldı

Hazine’nin Tornado Cash’i SDN’ler listesine ekleme en yeniuçını eleştiren bazı kişiler de kripto karıştırıcının, yasadışı faaliyetleri amaçlayan bir platformdan ziyade herkes tarafından kullanılabilecek “tarafsız bir araç” olduğunu söyledi. Teknoloji savunma grubu Fight for the Future’dan Lia Holland ise salı günü onayladığı konuşmada, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı grubu Lazarus gibi kötü aktörlere karşı uygulanan onayladırımları işaret ederek Hazine’nin eylemlerini “beceriksiz” olarak nitelendirdi.

Holland, “Tornado.cash bir koddur ve Hazine, suçlulara yardım ve yataklık edenleri belirlemek konumine bu kodu onayladı,” dedi.