Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Emeklilik Fonları Ayı Piyasasına Rağmen Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Yatırımlarına Devam Ediyor

Houston merkezli emeklilik fonları geçtiğimiz süreçte yaşanan zararlara rağmen Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) yatırımlarını uçturmzamanı planlıyor.

Geçtiğimiz zamanlarda Wall Street Journal tarafından yzamanınlanan bir havadise göre Kuzey Amerika‘lı emeklilik fonları düşüşlere rağmen kripto paralar üzerindeki yatırımlarını ikiye katlamzamanı planlıyor. Houston merkezli itfaiyeciler için emeklilik fonu yönetimi yapan VanEck şirketi, 2021 yılının ekim zamanında Bitcoin ve Ethereum odaklı 25 milyon abd parasılık yatırım yapmıştı. Geçtiğimiz düşüş sezonu boyunca yapılan bu yatırım neredeyse %50 oranında zarara uğradı.

Yaşanan bu zararlara rağmen Houston İtfaiyecileri Yardım ve Emeklilik Fonu yatırım şefi Ajit Singh, kripto piyasasının mantığını kavradıklarını ve bu zirve fiyat hareketliliğini özü lehlerine çevirebileceklerini açıkladı. İçinde bulunduğumuz zamanı piyasasını yatırım yapmak için bir fırsat olarak gördüklerini belirten Singh, bir çok müşterisinin bu süreçte emeklilik fonlarına 2 kat daha fazla kripto para dahil etmeyi planladıklarını duyurdu.

Her ne görecek şekilde VanEck emeklilik fonları kripto paralar üzerinde iştahlı yatırımlarını devam ettirse de, bu ABD genelinde henüz çok yaygın bir yatırım tercihi olarak görülmüyor. Özelikle en büyük emeklilik fonu yöneticilerinden bir tanesi olan Kalifornia öğretmenler emeklilik fonunun, 300 milyar abd parasılık sermayesini zirve risk teşkil eden ve derin fiyat hareketliliği yaşanan kripto paralara yakın zamanda aktarmzamanı planlamadıkları biliniyor.