Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum istemcisi Geth veri kaybına yol açan hata rapor etti


Ethereum ağında uzun süredir gerçekleşmesi olabilecek Merge’e szamanılı günler kala, birleşmeye hazırlanan popüler bir Ethereum istemcisinde hata patlak verdi.

Go programlama dilini kullanan ve kullanım kolaylığı sebebiyle sıkça tercih edilen Ethereum yürütme istemcisi (execution client) Go Ethereum, veya kısaca Geth, Merge’e doğru mainnet birleşimi için yapılan v1.10.22 (Promavess) güncellemesinde hata yaşadı.

Ethereum düğümleri, Merge planı Aralık 2020’de Beacon Chain’in start vertılmasıyla yürürlüğe konduğundan beri yürütme istemcisi ve mutabakat istemcisi olmak üzere henüz birleştirilmemiş iki katmandan oluşuyor. Mevcut iş ispatı (PoW) ağda işlem bilgilerini toplama, EVM’de işleme, veri depolama ve blok oluşturma görevini yürütme katmanı yürütürken, Merge zaman en yenirası fikir birliği sağlayarak blok oluşturma görevi mutabakat katmanına devredilecek.

Merge ise şu anda iki ayrı ağ olarak faaliyet gösteren bu katmanların birleştirilmesi, Ethereum düğümlerinin iki katmanlı hale getirilmesi ve mutabakat mekanizmasının resmen hisse ispatına (PoS) geçirilmesini ifade ediyor. 

Ethereum istemcileri de Merge’e hazırlık olarak güncelleme uyguladı. Geth, v1.10.22 güncellemesi yzamanımlandıktan iki gün zaman en yeniraysa hata bildirdi.

Durumu topluluk ile paylaşan Ethereum geliştiricisi Péter Szilágyi, 23 Ağustos günli Twitter gönderisinde blockchain durum verilerinin saklandığı ağaç yapısında regresyon yaşandığını aktardı.

“Geth 1.10.22, ağaç/durumun kötüleşmesine yol açan regresyon içeriyor. Muhtemelen yeni depolama modelimiz/online budzamanıcımız (pruner) için birleştirdiğimiz pull request’lerden (çekim talebi) biri. Sorunu tespit etmeye ve çözmeye çalışıyoruz.”

Geliştirici, zaman en yeniraki gönderisinde sorunu tespit ettiklerini ve güncellemeyi çalıştıranların veritabanlarının bozulmuş olabileceğini söyledi. Szilágyi, sorunun yalnızca sistem en yenilanıldığında yaşandığını, dolzamanısıyla testlerde yakalanamadığını açıkladı.

Geth ekibi, geçtiğimiz saatlerde durum hatasını yamayan Geth v1.10.23’ü yzamanımladı. “Geçtiğimiz zamanlarda v.1.10.22’ye geçerek güncelleme uyguladıysanız, düğümünüzden bazı durum verilerinin kaybolmuş olması zirve ihtimal,” diyen ekip, kişisilara güncelleme öncesi bloka geri sarmalarını tavsiye etti.

Yeni güncellemeyle, istemci 58_750_000_000_000_000_000_000 Toplam Terminal Zorluk’ta (TTD) Merge’ü gerçekleştirecek. Bu TTD’ye yine 15 Eylül’de ulaşılması bekleniyor. Yani Merge güninde hata kaynaklı bir gecikme yaşanması beklenmiyor.