Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Pekin iki yıllık metaverse inovasyon ve kalkınma planı duyurdu


Pekin belediyesi, 23 Ağustos’ta iki yıllık (2022-2024) metaverse inovasyon ve kalkınma planı duyurdu. Yeni Web3 inovasyon planına hepsi bölgelerin uyması gerekecek.

Kalkınma planında metaverse’ten “internetin Web3’e doğru büyümesini yönlendirecek yeni nesil bilgi teknolojisi entegrasyonu ve inovasyonu” diye bahsediliyor. İnovasyon planı, metaverse ile ilişkili sektörlerin kalkınmasını desteklemeye ve Pekin’in dijital ekonomide örnek bir şehir olmasına yardımcı olmaya odaklanıyor.

Eylem planına göre, çeşitli bölgelerin şehir düzeyinde teknolojik altyapı geliştirmesi ve eğitim ve turizm gibi çeşitli alanlarda kullanımını desteklemesi gerekiyor. Kalkınma programı kapsamında 3D görselleştirme ve GID (Coğrafi Bilgi Sistemi) gibi teknik araçlar, görsel şehir mekanı dijital platformu inşa etmek ve dijital konumli akıllı altyapı düzenini düzgün bir şekilde ilerletmek için entegre edilecek.

Belediyenin yzamanınladığı resmi belgenin Google Translate çevirisinde şöyle belirtiliyor:

“Dijital eğitim senaryoları oluşturulacak, metaverse ile ilişkili teknoloji şirketleri ve eğitim kuruluşları arasında kapsamlı iş birliği desteklenecek, akıllı ve interaktif çevrimiçi eğitim modelleri genişletilecek ve sektör geneli dijital öğretim platformları geliştirilecek.”

Metaverse kalkınma eylem planı kapsamında, bölge ve belediyelere sanal gerçeklik geliştirmek için finansal destek ve insan kaynakları desteği sunma talimatı verildi. Pekin belediyesi, buna ek NFT teknolojisi trendlerinin takip edilmesini ve inovasyonu destekleyecek yasal çerçeve programlarını araştırılmasını talep ediyor.

Çin kripto karşıtı bir ülke olarak bilinse de, hükümet metaverse konseptine 2021 başından beri ilgi gösteriyor. Pekin’den önce Şanghay da beş yıllık kalkınma planına metaverse’ü dahil etti. Yine de hükümetin bu yeni teknolojiye gösterdiği ilgi, aynı fikri değerlendiren teknoloji şirketleri için herhangi bir olumlu düzenlemeyle en yeniuçlanmadı.

Tencent, düşen sat sat hacmi ve Çin hükümetinin regresif para politikaları sebebiyle iki NFT platformundan birini geçtiğimiz ay en yenilanmak zorunda ketti. Alibaba da benzer şekilde yeni start verttığı NFT pazar konuminden bahseden hepsi gönderileri yalnızca birkaç saat devamında saklama mecburiyeti hissetti.