Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum madencilerinin ETH birikimleri en yeni dört yılın en zirve seviyesinde

15 Eylül için planlanan Ethereum Merge ile, Ethereum blockchain ağı iş ispatı (PoW) madencilik mekanizmasından hisse ispatına (PoS) geçecek.

Ağın işlemleri doğrulamak için enerji bakımından daha verimli bir yol kulanmasına olanak sağlayacak ve PoW madenciliğini tamamen ortadan kettiracak Merge, Ethereum blockchain’indeki en büyük güncellemelerden biri olarak görülüyor. Merge güninin yaklaşmasıyla birlikte, Ether (ETH) madencilerinin birikimleri de en yeni dört yılın en zirve seviyesini gördü.

Oklink verilerine göre, Ethereum madenci adreslerinde tutulan toplam miktar, değeri 415 milyon abd parasıı geçen 261.848 ETH’ye ulaştı. Madencilerin birikim düzeyi, en en yeni Nisan 2018’de görülen seviyelere ulaştı.

ETH madenci adreslerinin bakiyesi. Kaynak: Oklink

Madencilerin artan ETH birikimi birkaç faktör ile, özellikle de kilit güncelleme öncesi fiyat yükselişi beklentisiyle ilişkilendiriliyor. Çoğu kişi Merge’ün “söylentiyi satın al, havadisi sat” türünden bir olay olacağını düşünse de, madencilerin birikim yapması olumlu duyarlılığın artışa geçtiğını ortaya koyuyor.

Bir başka önemli faktör ise hard fork. ETH madencilerinin büyük çoğunluğu, PoW zinciri hayatta tutmak ve madenciliğe devam edebilmek için hard fork’u destekliyor. Hard fork halinde, ETH biriktiren madenciler, fork tokenden de eşit miktarda airdrop olarak alacak. Bu tokenlerin değerinin ana ETH zinciriyle orantılı olacağının garantisi olmasa da, yine de ek sermaye anlamına geliyor.

Kripto para borsası Bitrue’nun araştırma danışmanıi Yohannes Christian, Cointelegraph’a onayladığı duyuruda şöyle belirtti:

”Zorluk Bombası, Merge zaman en yenirası madenciliği kâr edilemez hale getirecek. Madenciler de bu yaşanmadan önce hala vakitleri varken mümkün olduğu görecek şekilde Ether’i toplamaya çalışıyorlar.”