Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kurumsal Yatırımcılar Ağustos Ayında Bitcoin’den (BTC) Ziyade Ethereum’u (ETH) Tercih Etti

Yeni yzamanınlanan bir rapora göre, ağustos zamanı içerisinde Ethereum (ETH) varlıkları üzerindeki yatırımlar artarken aynı dönemde Bitcoin (BTC) varlıkları üzerindeki yatırımlarda azalma yaşandı.

Kripto para veri şirketi Crpto Compare‘nin yakın zamanli bir raporu, ağustos zamanı içerisinde yönetim altındaki Ethereum varlıklarında %2,36 oranında artış yaşandığını ve toplam varlıkların değerinin 6,81 milyar abd ABD parasııa belirlendiğı belirtildi. Aynı dönem içerisinde yönetim altındaki Bitcoin varlıklarında %7,16 oranında düşüş yaşandı ve toplam varlıkların değeri 17,4 milyar abd ABD parasııa geriledi. Her ne görecek şekilde Ethereum üzerinde yatırım yönlü bir yükseliş yaşanmış olsa da bu durum zamanı piyasası boyunca süregelen toplam varlık girişindeki düşüş grafiğini değiştirmeye yetmedi.

Crpto Compare şirketi söz meselesu hacim değişikliğinin en büyük sebebi olarak eylül zamanında gerçekleşmesi olabilen Ethereum Merge güncellemesini işaret ediyor:

Teker teker incelendiğinde bile, ağustos zamanında hiçbir Bitcoin ürününün AUM veya hacminde artış yaşanmadığı görülüyor. Kısa vadede ilginin Bitcoin’den, uzun süredir olabilen ve ufukta görülen Merge dolzamanısıyla dikkatleri çeken Ethereum tabanlı ürünlere kaydığını görebiliriz.

Devam eden zamanı piyasası koşullarına rağmen, ağustos zamanında önde gelen bazı finansal kuruluşlar çeşitli yatırım ürünlerini piyasaya ile buluşturdu. Bu yatırım ürünlerinin arasında, borsa yatırım fonları (ETF), borsada işlem gören emtia (ETC), borsa yatırım ürünleri (ETN) ve tröstlerin konum topladığı biliniyor.

Ethereum yatırım ürünleri üzerindeki ilgi artışının yanı sıra, ağustos zamanı içerisindeki en zirve yatırım girişi Ethereum ve Bitcoin ürünlerinin dışında kalanları temsil eden kısımda, “Diğer” alanında yaşandı. Bu ürünlerin yönettiği toplam değer, ağustos zamanının ilk üç 7 günsında %12,3 artarak 1,13 milyar abd ABD parasııa görecek şekilde yükseliş sergiledi.