Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FED Anketine Göre Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar Artık ABD Finansal İstikrarını Tehdit Eden 10 Riskin İçinde Bulunmuyor

ABD Merkez Bankası’nın (FED) anketine göre başta Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) olmak üzere kripto paralar ABD ekonomisinin artık en çok üzerinde durulan 10 risk içerisinde bulunmuyor. 

FED 4 Kasım zamaninde resmi web sitesi üzerinden yzamaninladığı Finansal İstikrar Raporu’nda, bir merkez bankası anketine konum verdi. Ankete göre kripto paralar, önümüzdeki 12-18 ayda ABD ekonomisi için en çok meseleşulan 10 riskin dışına oldu.

Riskler arasında Rusya ve Ukrayna arasında devam eden çatışmalar birinci sırzamani alırken kalıcı enflasyon ikinci sıraya konumleşti. Üçüncü sırada konum alan risk varlıklarında yaşanacak olası bir ayarlama ihtimali bir risk varlığı olarak görülen kripto paralardan yaklaşık 9 sıra yukarıda konum etti. Kripto paralar ve stablecoinler ise 14 risk arasında 11. sıraya konumleşti.

Finans çevrelerinin kripto para birimlerine olan bakış açısı ankete göre büyük ölçüde olumlu olarak değişmiş olsa da FED, kripto paralara karşı muhafazakar tutumunu sürdürüyor.

FED raporda, dijital varlıkların bazı faydalı yenilikler ve ürünler sunabileceğini ama en yeni zamanlarda yaşanan olaylardan yola çıkarak geleneksel risk varlıkları ile benzer riskler içerdiğine dikkat koydu. FED, bu yolda düzenleyici ortamın oluşturulmasının finansal istikrarın devamlılığı için elzem olduğunun altını çizdi. 

Raporda Ripple (XRP), Cardano (ADA), BNB, Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paraların piyasa değerlerindeki değişime dikkat çekildi. Ayrıca raporda, stablecoinlerin piyasa değerlerinin Nisan 2022’den bu yana %22 civarında azettiğı ve bu düşüşün neredeyse yarısının TerraUSD’nin (UST) çöküşüne tekabül ettiği belirtildi.

FED, kripto para birimlerinin en yeni zamanlarda oldukça zirve değer kaybettiklerini buna rağmen spekülasyon ve risk iştahının dijital varlıkların başlıca itici gücü gibi göründüğünü ileri sürdü.